Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... introducere date in noul Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

introducere date in noul Revisal

Buna ziua,

Ceea ce nu am intelese din nici un articol publicat pana acum, este cum anume introduc datele in versiunea noua de Revisal.

Adica, la preluarea bazei de date generate de versiunea veche, ma intreaba pt fiecare salariat in parte salariul si sporul. Ce trebuie trecut acolo? Salariul si sporul aferent datei de 1 ianuarie? Sau 1 august? In firma unde lucrez, de la 1 ian 2011 si pana la 1 sept 2011 s-au modificat salariile de 4 ori. Eu cum si ce declar?

Va multumesc pentru amabilitate!
Intrucat H.G. 500/2011 a intrat in vigoare la 01.08.2011, se inscriu salariile si sporurile existente la 01.08.2011. Daca acestea au crescut de patru ori in perioada mentionata, sunteti niste fericiti...
ar fi extraordinar ca cele 4 modificari sa fie toate cresteri de salar... dar nu au fost toate cresteri. daca datele de scriu in Revisal incepand cu 01.08.2011, atunci pe perioada 01.01.2011-01.08.2011 cum se vor tine evidentele? avand in vedere ca s-au inchis cartile de munca cu 01.01.2011..
Nu s-a gandit nimeni la acest lucru. Oricum, va pot raspunde prin alta intrebare. Daca de la 01.01.2011 nu s-au mai inscris salariile in carnetele de munca, unde au fost inscrise salariile angajatilor ale caror contracte individuale de munca au incetat in perioada 01.01-31.07.2011?
ioana.diana.cristea a scris:

ar fi extraordinar ca cele 4 modificari sa fie toate cresteri de salar... dar nu au fost toate cresteri. daca datele de scriu in Revisal incepand cu 01.08.2011, atunci pe perioada 01.01.2011-01.08.2011 cum se vor tine evidentele? avand in vedere ca s-au inchis cartile de munca cu 01.01.2011..

Evidentele acestor date vor exista doar prin adeverintele de vechime pe care le facem la incetarea cim a angajatilor sau la solicitarea lor.
Eu am trecut in revisal datele incepand cu 01.01.2011 tocmai pentru a fi salvate si in baza de date de la ITM.
Oricum modificarea salariului se regaseste in declaratia 112 care este transmisa la Casa de Pensii, Agentia de somaj si la Casa de Sanatate, doar la ITM nu se transmite. Probleme vor fi atunci cand cineva va cere adeverinta de vechime de la ITM (pentru ca firma nu mai exista sau a pierdut datele).
Mi se pare normal ca aceste salarii sa fie trecute de la 01.01.2011 ... daca este nevoie de o adeverinta de vechime pentru un salariat a carui angajator s-a desfiintat , pentru perioada 01.01.2011 - 01.08.2011 il tirmitem la Declaratia 112 sau la Casa de pensii pentru a-i spune salariul?... intr-adevar, Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus = Unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem