avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 402 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revisal noua versiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revisal noua versiune

buna seara,daca am transmis versiunea 5.0.6 in termen(respectiv 01.10.2011) iar acum a aparut noua versiune cum fac-am un salariat care si-a inceput activitatea in 01.04.2011 cu salar de 804 ron + spor 5% adica 40 ron.el si-a incetat activitatea in 30.11.2011.Il transmit iar pe noua versiune?
Asta ar insemna sa anulez incetarea si sa operez procentual sporul? si apoi sa il transmit?

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: mea culpa , utilizator 10:41, 14 Decembrie 2011
Daca a incetat activitatea in data de 30.11.2011, incetarea trebuia deja transmisa prin REVISAL... nu mai faceti nicio modificare pentru salariatul respectiv .. nu este obligatoriu sa modificati sporurile din cuantum fix in procente ...

HG nr.500/2011 prevede ca se transmit sporurile prevazute in c.i.m. .. nu face nicio refereri la cuantumul sporurilor (permanent sau ocazional) si nici la valoarea acestora (cuantum fix sau procent)... asadar, ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus .
multumesc mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordare spor suma fixa Radu Aura Radu Aura In situatia in care unui salariat se acorda lunar pentru exercitarea unor sarcini suplimentare, pentru o perioada de 6 luni, un spor la salariul de baza(suma ... (vezi toată discuția)
Introducere date in noul revisal ioana.diana.cristea ioana.diana.cristea Buna ziua, Ceea ce nu am intelese din nici un articol publicat pana acum, este cum anume introduc datele in versiunea noua de Revisal. Adica, la ... (vezi toată discuția)
Incetare activitate rak0770 rak0770 Este vreo problema daca un angajat inceteaza activitatea cu 26.04.2013 si eu ii transmit incetarea in data de 25.04.2013? (vezi toată discuția)