avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Operare in REVISAL drepturi salariale castigate ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Operare in REVISAL drepturi salariale castigate retroactiv in instanta

Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea problema:
- un salariat ( personal contractual) a castigat in instanta modificarea drepturilor, salariale incepand cu data de 11.04.2010.
- pana la aceasta data, conform actelor normative in vigoare, drepturile salariale obtinute in instanta a fi modificate cu data de 11.04.2010, au suportat 2 modificari si anume : la data de 03.07.2010 prin aplicarea L.118/2010 s-au micsorat cu 25%, iar la data de 01.01.2011 s-au majorat cu 15%.
- astfel emit decizii si acte aditionale pentru modificarea deciziilor si actelor aditionale de la data respectiva.
Intrebari - Avand in vedere faptul ca, de la data de 01.01.2011 nu se mai fac inscrieri in carnetele de munca iar drepturile salariale s-au operat in REVISAL incepand cu luna august 2011 mai trebuie sa oprez in REVISAL toate aceste modificari in ordine cronologica, sau solicit doar carnetul de munca pentru a inscrie modificarile in el ?
- operez in REVISAL doar ultima decizie care modifica drepturile salariale incepand cu data de 01.01.2011?
In speranta unui raspuns edificator va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:07, 24 Februarie 2012
In principiu, operati modificarile salariale de la data de cand ati introdus salariile in revisal ... daca le-ati introdus incepand cu data de 01.08.2011, atunci de la aceasta data faceti modificarea in baza hot.jud.

in carnetul de munca operati modificarea de la 01.07.2010 si atat , intrucat de la 01.01.2011 nu se mai fac inscrieri in carnetul de munca ....modificarile dupa 01.01.2011 vor apare in adev.de vechime
Va multumesc pentru raspuns.
Eu m-am gandit astfel - operez in REVISAL modificarea salariului ca data la care isi produce efectele data de 01.01.2011, pentru a aparea in adeverinta de vechime.
Ce parere aveti este corect?
Ultima modificare: Joi, 23 Februarie 2012
monicalirca, utilizator
Este buna si varianta dvs, insa din cate am inteles eu salariile la ceilalti angajati le-ati introdus din 01.08.2011 ...
Va multumesc inca o data.
Probabil ca nu m-am exprimat foarte concis, salariile pentru ceilalti salariati le-am operat la data de 01.08.2011, dar la data la care isi produc efectele am trecut 01.01.2011, pentru ca m-am gandit ca, din moment ce nu se mai fac inscriei in carnetul de munca, in adeverinte sa fie continuitate.
Multa sanatate.
Ultima modificare: Vineri, 24 Februarie 2012
monicalirca, utilizator
Acum am inteles .. prin urmare, asa cum dorit sa procedtati este corect. :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am gresit ginacoseru ginacoseru ce fac daca m-am grabit si am completat in noul revisal salariile din iulie fara sa ma gandesc ca trebuie de la 1.01.2011? nu am transmis inca la itm. ... (vezi toată discuția)
Care salariu se introduce in revisalul nou? CameliaGulyas CameliaGulyas In Revisalul nou se introduce salariul de la 1 august sau 1 ianuarie? Am introdus pentru toti angajatii salariul avut la 1 ianuarie pentru ca asa mi s-a parut ... (vezi toată discuția)
Inregistrari in revisal ela-ela ela-ela Buna ziua, 1. Din disc. de pe forum am inteles ca in REVISAL 506 se trece salariul de baza brut in plata la 01.08.2011, pentru CIM in curs, inclusiv cele ... (vezi toată discuția)