avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate cfelicia

Activitate cfelicia

Si eu am spus din start ca nu sunt in arhiva Casei de pensii..si automat nici in arhiva ANAF.......deci, doar o actiune in instanta ....Multumesc!
Alta varianta mai exista?
Pai aici e problema, nu apar in baza de date a CNPP si nici la ANAF.Angajatorul spune ca a trimis, ceilalti nu au primit.Asta spuneam, ca angajatorul numai are arhiva.

Buna ziua, in vederea depunerii dosarului de pensionare mi-am facut cont la CNPP si am descarcat declaratiile fiscale depuse de angajator, respectiv Primaria sectorului 5.. Din acele declaratii lipsesc 4 luni din 2005.Ca aceste luni sa fie adugate,angajatorul trebuie sa faca declaratie rectificativa ( asa mi-a comunicat CNPP ) dar angajatorul nu-mi da decat o adeverinta motivand ca nu exista copii ale declaratiilor fiscale si nici dischetele de atunci.Concluzia este ca am pierdut acea perioada? sau exista si o alta varianta de a le recupera?Multumesc anticipat.
In primul rand va multumesc pentru raspunsul promt. Este vorba despre intocmirea documentatiei pentru radierea a doua cladiri si alipirea a doua loturi ( cadastru / intabulare ).

Unde se depunde cererea scrisa in cazul acesta ? Sau cum ar trebui sa procedez ? Are rost sa depun si o plangere la politie ? Persoana care trebuia sa intocmeasca documentatia necesara este o persoana fizica autorizata, cum pot afla daca aceasta a avut angajati, poate acestia ma pot ajuta sa-mi recuperez prejudiciul.

Banca nu poate intervenii in aceasta situatie ? (am dovada platii si pot obtine o adeverinta de la ancpi care sa ateste faptul ca serviciile nu au fost prestate.)
Buna ziua, in urma cu aproximativ doua luni am angajat o doamna expert cadastrist pentru alipirea a doua terenuri, onorariul fiind achitat prin virament bancar.Doamna respectiva nu a apucat sa depuna actele deoarece a decedat Ce posibilitate am sa recuperez banii?Unde se depun actele?
Buna ziua,
Am cumparat din China produse in valoare de x monezi virtuale, de pe un site care accepta numai aceste monezi. Cand a ajuns coletul in tara, pentru ca pe factura scria contravaloarea in usd , de la vama mi s-a comunicat ca trebuie sa platesc tva-ul la contravaloarea in usd. Din cate stiam eu, pentru tranzactiile cu monezi virtuale nu se opreste tva. Cei de la curierat mi-au spus ca nu conteaza cu ce platesti si daca eu le spun articolul din lege unde scrie asa ceva imi returneaza tva-ul oprit.Am cautat dar nu am gasit decat reportaje.Puteti sa-mi spuneti daca aceste tranzactii sunt specificate undeva sau fiecare interpreteaza cum vrea?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Scutire impozit in baza l 341
Multumesc pentru raspuns.Cine nu " studiaza " legile, plateste.
Buna ziua.In anul 1991 am obtinut o scutire de impozit pe o locuinta in baza legii 341. La acea adresa am avut domiciliul pana in anul 2009, apoi mi-am schimbat domiciliu.Tot din 2009, la adresa unde am scutirea de impozit mi-am facut viza de resedinta in fiecare an, inclusiv anul acesta.( aici locuiesc efectiv )
am primit instiintare de la administratia financiara ca nu mai beneficiez de scutirea de impozit deoarece nu mai am domiciliul acolo....si am de platit aprox. 1800 ron...
Conform legii 341, Art. 5 (1) l)" scutirea de la plata taxelor si impozitelor pentru o locuinta din proprietate si terenul aferent acesteia, " nu ar trebui....ce pot sa fac?


Copilul minor are acelasi domiciliu cu parintii...deci copilul va fi pus in legalitate cu act de identitate provizoriu,la adresa la care sunt inregistrati parintii.