avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate katalanu

Activitate katalanu

Salutare,

Vreau sa iau pe cineva in spatiu - cu viza de flotant. Doresc de asemenea sa-mi deschid un PFA la aceeasi adresa. Exista vreo restrictie in acest sens?

Multumesc!
Ce inseamna "masa succesoriala"? Sorry...sunt economist... :) Am cautat ceva pe net dar nu prea m-am convins.

Mersi!
Salutare,

Sunt pe punctul de a cumpara un imobil de la 4 frati care au certificat de mostenitori in urma mortii parintilor. Imobilul nu are inca cadastrul si intabularea scoase. Vreau sa fac un antecontract cu ei insa nu stiu ce ar trebui sa mai verific ca sa fie totul in regula. Va rog sa ma sfatuiti cum ar trebui sa procedez. Imobilul are un pret foarte bun si n-as vrea sa-mi iau vreo tzeapa din partea vanzatorilor.

Multumesc!
Salutare,

Cum aflu daca un imobil este sub sechestru?

Mersi!
Deci nu este nevoie sa am un certificat medico-legal?

[ link extern ] &

Se poate obtine acest certificat de la orice cabinet de psihiatrie?

Mersi!
Problema se pune in cazul in care la contractul de vanzare-cumparare proprietara nu are un astfel de certificat de la medicina legala. Tocmai asta era indicatia notarului si eu am vrut sa stiu ce se poate intampla daca proprietara nu prezinta un astfel de certificat.

Mersi!
Salutare,

Am gasit un apartament de vanzare al carui singur proprietar este o batrana in varsta de 80 de ani. Notarul mi-a spus ca ar fi bine ca la contractul de vanzare-cumparare sa existe si un certificat de la medicina legala cum ca batrana este in deplinatatea facultatilor mintale, altfel incheiem contractul pe riscul meu. Intrebarea mea este la ce riscuri ma expun. Se mai poate ataca contractul mai tarziu in cazul in care nu este de acord cu vanzarea vreunul din copii? Ce sanse sunt sa castige?

Mersi!