avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Activitate negut_dorina

Activitate negut_dorina

buna ziua sal meu brut pe 2017 a fost de 2300 ron care este val pct de pensie lucrez din 1982 si am 54 ani multumesc
buna ziua, daca o soc com a hotarat ca amortizarea contabila cf nomeclator stabilit initial la 8 ani ex 500 ron sa se mareasca la 12 ani cu 300 ron in balanta contabila devine urmat situatie amortizare contabila 300 ron
-amortizare fiscala 500 ron cf nomeclator . Este corect la calculul profitului impozabil 500-300 ron sa se scada 200 ron dupa care sa se aplice 16% urmand ca dupa perioada de 8 ani sa se calculeze impozit si pe dif de 200 ron?
Buna ziua, am si eu o intrebare cand se calculeaza 5% rezerva legala din profitul contabil dupa calculul impozitului pe profit?
Răspuns la discuția Cheltuieli cu dobanzile
buna seara ,
gradul de indatorare calculat de mine este 5 deci cf alin 4 din art 23 cf daca imprumuturile sunt obtinute de la banci internationale ex brd , unicredit ch cu dobanzile sunt deductibile integral
buna ziua,daca imprumuturile sunt luate de la banci romanesti mai mari de un an ex unicredit, leumi se mai calculeaza gr de indatorare sunt deductibile integral cf alin 4 din art 23 cf
buna ziua , va rog daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns am ch cu dobanzile la un srl pe tot anul 2013 in val de 86750 ron provenind din credite bancare , intrebarea mea este daca toata suma este deductibila tb cumva calculat gr de indatorare va multumesc
Buna ziua, am si eu o intrebare. O firma care nu este cu tva la incasare a achizitionat marfa de la un furnizor care este cu tva la incasare eu i-am dedus tva in intregime de la acest furnizor care mi-a scapat necontrolat in registrul ag economici care aplica tva la incasare .Am facturi din martie 2013 de la acest furnizor . Cum tb procedat Tb sa fac corectie erori materiale la dec de tva , dar asta inseamna sa dau totul peste cap sau sa regularizez in decontul aferent lunii septembrie?multumesc pt sprijin
BUNA ZIUA ,am o factura pe care nu am avut-o in sept 2012 o factura de cumparare marfa .La un punctaj cu furnizorul am depistat acest lucru ?ce pot sa fac ? va multumesc
buna ziua , cum inreg o factura de leasing un avans platit la un autoturism , si cum inreg ratele de leasing in continuare?tb sa deduc tva pe jumatate ?va rog inregistrarile contabile ?autoturismul este achizitionat in martie 2013 si este folosit de administrator.va multumesc
BUNA ZIUA , Am o factura de cumparare marfa din sept 2012 am depus bilantul pt anul 2012 cum o inreg in 2013 ?