avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Activitate CiuciudauMarinela

Activitate CiuciudauMarinela

Buna ziua din nou,

La primaria din comuna unde locuiesc parintii mei ,li s-a spus ca nu pot beneficia de niciun fel de ajutor dat fiind faptul ca nu pot face dovada ca au locuinta, ceea ce mi se pare absurd...
Practic , ei stau in casa bunicului meu, bunicul meu de 92 de ani, este in viata, il ingrijesc parintii mei insa, casa este pe numele lui si din acest motiv, li s-a spus la primarie ca nu pot beneficia de niciun fel de ajutor pentru ca nu o locuinta pe numele niciunuia dintre ei.

Poate fi acesta un motiv? Nu inteleg cum o persoana care are o locuinta poate beneficia de un ajutor social, dar cel care nu are NICI locuinta nu il poate primi?


Multumesc , astept raspuns....



Buna seara,
Am urmatorul caz: parintii mei, in varsta de 59 de ani nu au niciun venit (salar,pensie,somaj,ajutoare sociale,etc), iar tatal meu mai are 2 ani pana la pensie; stau in casa bunicului si nu au nici pamant nici altceva pe numele lor. Exista vreo forma de ajutor pe care sa o poata primi de la stat (primarie) si daca da, in ce conditii? Multumesc foarte mutl si astept cu interes raspunsul...Nu m-a lamurit nimeni pana cum daca pot beneficia de vreun fel de ajutor social...

Răspuns la discuția Caut arhiva
la arhiva din constanta nu s-a gasit nimic ,nicio urma o societatii repsective, multumesc !!!:D


multumesc, voi trimite si un email :D
Discuție Caut arhiva
Buna ziua,
Va scriu in intentia de a va adresa o rugaminte:
- urmeaza sa ies la pensie si am de recuperat 2 ani de vechime, respectiv 74-76 . In aceasta perioada am lucrat la societatea ICHPEU Bragadiru, sediul in CONSTANTA_ CONSTRUCTII HIDROTEHNICE, sectia EXTINDEREA PORTULU ca si muncitor necalificat( ca si persoane din conducere pot aminti pe : Dir.Sotir Nicolae, Vrinceanu Vasile si Petre Ion).am facut cateva drumuri la Constanta(eu sunt din Pascani) dar nu am reusit sa gasesc nicaieri arhiva acestei societati, prin urmare nu stiu cum sa imi recuperez cei doi ani de vechime.
In acest sens apelez la dvs.cu rugamintea de a ma ajuta, in cazul in care puteti, sa ma indrumati unde si cum as putea sa gasesc documentele de la aceasta societate , ce ar trebui sa fac.
Va multumesc foarte mult si va doresc o zi placuta si astept cu interes raspunsul dvs. oricare ar fi acela.
Cu respect,

CiuciudauGheorghe
Răspuns la discuția contract d evanzare cumparare
multumesc !
Buna ziua,
Ma interseaza urmatorul lucru: bunicii mei le-au dat casa parintilor mei cu act de vanzare -cumparare cu clauza de uzufruct viager.Acum , parintii mei vor sa imi dea mie casa cu act de vanzare -cumparare dar nu stim daca este posibil acest lucru , avand in vedere ca exista aceasta clauza...Ce ar trebui sa facem in acest caz pentru ca eu sa pot lua casa cu act de vanzare cumparare . Mentionez ca bunica a decedat intre timp si mai este in viata doar bunicul.

multumesc anticipat si astept cu interes raspunsul dvs.