Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Referitor ajutor social sau orice alta forma de ajutor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Referitor ajutor social sau orice alta forma de ajutor

Buna seara,
Am urmatorul caz: parintii mei, in varsta de 59 de ani nu au niciun venit (salar,pensie,somaj,ajutoare sociale,etc), iar tatal meu mai are 2 ani pana la pensie; stau in casa bunicului si nu au nici pamant nici altceva pe numele lor. Exista vreo forma de ajutor pe care sa o poata primi de la stat (primarie) si daca da, in ce conditii? Multumesc foarte mutl si astept cu interes raspunsul...Nu m-a lamurit nimeni pana cum daca pot beneficia de vreun fel de ajutor social...

1. Cititi pe:
[ link extern ]

2. Ce scrie acolo este valabil pentru toate primariile din tara.
Buna ziua din nou,

La primaria din comuna unde locuiesc parintii mei ,li s-a spus ca nu pot beneficia de niciun fel de ajutor dat fiind faptul ca nu pot face dovada ca au locuinta, ceea ce mi se pare absurd...
Practic , ei stau in casa bunicului meu, bunicul meu de 92 de ani, este in viata, il ingrijesc parintii mei insa, casa este pe numele lui si din acest motiv, li s-a spus la primarie ca nu pot beneficia de niciun fel de ajutor pentru ca nu o locuinta pe numele niciunuia dintre ei.

Poate fi acesta un motiv? Nu inteleg cum o persoana care are o locuinta poate beneficia de un ajutor social, dar cel care nu are NICI locuinta nu il poate primi?

Multumesc , astept raspuns....

1. Trebuie sa se adreseze Primariei de care apartin cu domiciliul inregistrat in cartea de identitate.

2. Sau sa-si schimbe domiciliul la adresa unde locuiesc acum.