avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1006 soluții astăzi
Forum Activitate maxisilvia

Activitate maxisilvia

Discuție CIM
Buna seara, Va rog sa ma îndrumați in problemă de mai jos:
M-am angajat la o firma am semnat CIM cu data de 31 ian pe perioada nedeterminat începând cu 01.02.Am lucrat decât o zi.Problema este ca mi s-a oferit un alt job mult mai ok si nu vreau sa mai ma duc.Cum trebuie sa procedez? Trebuie sa ma prezint la locul de munca pentru ai anunță că încetez CIM sau pot pur si simplu sa sun si sa anunt avand in vedere ca am lucrat la ei doar 1 zi..Se poate anula CIM?Daca am semnat sunt obligata sa mai lucrez?
Va multumesc,
Cu respect

Discuție Vanzare auto
Buna ziua,
Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns..Vrem sa vindem o masina care este luata in leasing si este pe firma, unei peroane fizice.Valoare ramasa neamortizata este de 57000 lei.Cu cat putem sa o vindem, cat putem trece pe factura??
Multumesc
Răspuns la discuția Obtinere acte indemnizatie somaj
Va multumesc frumos pentru indrumari

O seara placuta
Răspuns la discuția Obtinere acte indemnizatie somaj
Buna ziua,
Referitor la mesajul anterior, am tinut cont de solutiile date de dumneavoastra, dar din pacate nici din partea contabilitatii, nici din partea lichidatorului nu exista bunavointa.Cei de la contabilitate spun ca nu mai au nici o evidenta ca nu mai este treaba lor.Lichidatorul trebuie sa-mi intocmeasca o cerere de incetare a contractului de munca si sa-mi intocmeasca adeverinta pentru somaj.Nu s-a putut pe cale amiabila.Am intocmit o cerere catre lichidator in care solicit eliberarea documentelor, am mers la sediu si am rugat sa mi se dea un numar de inregistrare si am fost refuzata pe motiv ca nu acte, ca nu are timp ca are de facut o lucrare.Intr-un final mi-a spus sa revin in alta zi cu cererea si sa le aduc numarul si numele firmei care tinea contabilitatea firmei.Ce pasi ar trebui sa urmez pentru a rezolva situatia.Si inca o intrebare :daca firma nu a platit taxele catre somaj as putea plati eu pentru a beneficia de somaj?
Va multumesc,
Răspuns la discuția Obtinere acte indemnizatie somaj
Buna ziua,

Am luat legatura cu lichidatorul, care imi spune ca nu are nici un act si nu are cum sa ma ajute .Acelasi este raspunsul si celor de la contabilitate, nu mai au nici o evidenta.Nu imi ramane decat sa intocmesc o cerere catre lichidator in care sa imi cer drepturile, sa mentionez un termen iar daca nu se rezolva pe cale amiabila vreau sa ii dau in judecata si sa cer si daune.Care sunt pasi care trebuie urmati pentru a-i da in judecata? Cum trebuie sa procedez?


Buna ziua,

Sunt in concediu pentru ingrijire copil pana la 23.11.2011 dupa ce am intrat in prenatal firma a dat faliment.Am dat de lichidatorul judiciar pentru a obtine actele necesare pentru indemnizatia de somaj.Acesta mi-a spus ca nu poate sa ma ajute ca nu are nici un document, ca administratorii sunt de origine egipteana respectiv irakiana si nu mai sunt de gasit.Mi-a spus sa i-au legatura cu firma de contabilitate si sa vad daca pot obtine documentele necesare.Cei de la contabilitate mi-au spus ca nici ei nu mai au nici un document nici o evidenta.Lichidatorul imi spune sa revin cu o cerere (ce fel de cerere sa fac daca nu au nici un document??)Va rog din suflet sa ma ajutati nu stiu cui sa ma mai adresez, Unde pot verifica daca s-au platiti taxele catre somaj????

Va multumesc,
Buna ziua,

Va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu o informatie.Sunt in concediu de ingrijire copil pana la 23.11.2011 dupa care vreau sa intru in somaj.Firma la care am lucrat a dat faliment la 3 luni dupa ce am intrat in prenatal.Am nevoie de la ei de decizia de suspendare si adeverinta cu ultimele 12 luni anterioare perioadei de prenatal din care sa reiasa ca au fost platite taxele catre somaj.Va rog frumos sa ma ajutati si sa ma indrumati ce am de facut.Cum as putea recupera aceste acte?
Va multumesc!