avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters221184

Activitate ContSters221184

Buna seara!!! In cadru unui proces civil s a efectuat o expertiza auto tehnica si contabila , iar respectiva masina a ramas in continuare la parat , acesta si a cumparat o alta masina identica marca model , motorizare cu ceea expertizata si a inceput sa o dezmembreze sa schimbe piese de pe ea. in mod legal dupa ce a fost facuta expertiza respectivul are voi sa faca asemenea lucru? practic dupa ce se da solutia aceea masina nu o sa mai fie la fel cu cea expertizata
am poze cum a inceput sa o desmembreze!!! si mai am si cu noua lui masina!!!
spunetim va rog c trebuie sa fac? pot sa contest autovehiculul k nu mai este la fel cu cel expertizat?
tin sa va precizez ca pe masina am dat 5000 euro iar eu in cadru procesului am cerut masina si diferenta de depreciere aprox 2000 euro iar instanta a cerut din oficiu expertiza!!!
precizez ca s-au facut doua convocari la prima convocare paratul s a prezentat cu masina dar expertul nu a putut sa o verifice sa o ridice pe elevator sa vada ce seri are masina , doar s au facut niste poze, iar la a 2 convocare nu a veni, instanta a decis sa faca expertiza in baza datelor pe care le are. pot sa contest masina ca nu mai este asa cum s a facut expertiza?
Răspuns la discuția recuperarare creanta.
Referitor la dobanda ce scrie in contract "Neplata la termenului stabilit atrage in sarcina debitorului penalitati egale cu dobanda pentru imprumuturile in lei acordate de BCR persoanelor fizice." care este dobanda? cum se calculeaza p an , p luna?cat la suta 5 6 % p an ?


Buna ziua , am imprumutat un prieten o suma de bani printr-un contract de imprumut legalizat la notar in anul 2009, in care scrie datele mele personale , datele lui si " Subsemnatul creditor dau cu titlu de imprumut debitorului suma de 7500 ron, suma ce urmeaza afi restituita la data de 19.09.2009 / Subsemnatul debitor am primit de la creditorul susnumit suma de 7500 , suma pe care ma oblig sa o restitui la data fixata prin acest act.
Subsemnatul debitor declar ca inteleg sa garantez acest imprumut cu toate bunurile mobile si imobile ce se regasesc in patrimoniul meu si ma oblig sa nu le instrainez aceste bunuri pana la data scadenta , sa nu grevez sau sa ipotechez, aceste bunuri.
Neplata la termenului stabilit atrage in sarcina debitorului penalitati egale cu dobanda pentru imprumuturile in lei acordate de BCR persoanelor fizice.
... devin tilu executoriu... noi partile contractante , precizam ca imprumutul se face fara dobanda si fara alte conditii in afara celor privind restituirea......s-a redactat in trei exemplare....." el din toata suma de bani de mai sus mi-a restituit 5000 prin viramente postale si bancare (mai exact pe card). am inteles ca termenul de presciptie este de 3 ani dar ultima plata sa efectuat in 2012 in septembrie tot prin banca iar termenul de prescriptie este de trei ani de la ultima plata. Referitor la dobanda ce scrie in contract "Neplata la termenului stabilit atrage in sarcina debitorului penalitati egale cu dobanda pentru imprumuturile in lei acordate de BCR persoanelor fizice." care este dobanda? cum se calculeaza p an , p luna?.
referior la bunurile lui "sa garantez acest imprumut cu toate bunurile mobile si imobile ce se regasesc in patrimoniul meu si ma oblig sa nu le instrainez aceste bunuri pana la data scadenta , sa nu grevez sau sa ipotechez, aceste bunuri." respectivul a avut o casa mostenire si a vanduto in perioada asta, adik mai exact taicaso a murit iar maicasa a vandut casa , avand si el cota parte din imobilul ala. avea voi din punct de vedere legal avand in vedere k respectivul a declarat in fata notarului k nu o sa instraineze sau sa ipotecheze tot ce-i apartine. mai exact el a facuto cu buna stinta fara sa tina cont de ce scrie in contract sa nu fie urmarit p bunurile lui. a facuto cu intentie si nici nu a restituit tot imprumutul avand banii respectivi. trebuie sa l dau din nou in judecata ? ce dobanda se aplica dak imprumutul nu a fost restituit tot, iar prima plata sa facut dupa un an si 8 luni. am toate extrasele de cont
Răspuns la discuția Recuperarea unei creante.
dar carte masini si talonul sunt inca la el, poate sa-mi ingreuneze situatia? a fost un prieten dar acuma mi-a devenit dusman. dar reamintesc ca , contractul de V-C ii batut la masina de scris si nu-i autentificat la notar.(contractul cuprinde date tehnice , seri de masina, vanzatorul (firma) , cumparatorul, semnat, stampilat , data 07.01.2010 ) trebuie sa-l dau in judecata? finantele pot sa nu ridice sechestru de pe masina? indrumatima va rog mult ce trebuie sa fac.!!!!
Răspuns la discuția Recuperarea unei creante.
pai nu, ii doar o garantie la bani care i-am dat. masina ii trecuta inca pe firma lui. pe contractul are toate datele tehnice ale masini si ii semnat si stampilat de el. (stampila firmei)
Răspuns la discuția Recuperarea unei creante.
dar a trecut 1 an si 8 luni, cat timp ii valabil contractul de vanzare cumparare? 3 ani de la data incheieri contractului?

Buna ziua!!!! Am imprumutat pe un prieten cu niste bani , ca si garantie am facut un contract de vanzare-cumparare batut la masina ne autentificat de notar pe o masina Renault Megane in valoare de 5000 euro, bani pe care i-am si dat, masina a ramas la el. Pe contrac sunt trecute toate datele tehnice ale masini. Problema ii ca am imprumutat o persoana juridica (firma de taxi) iar finantele din cate am inteles in coantumul datoriei i-a pus sechestru p masina dar masina ii la el si face taxi. datoria ii de 12000 la finante. sechestrul a fost pus de finante dupa ce am facut eu cu el contractul de C-V. singurul act p care il am ii C-V. c pot face? masina daca ii ipotecata de finante pot sa io iau daca il dau in judecata? sau in cuantumul datoriei de 5000 euro sa-l atac asupra bunurilor lui ? cum pot sa-mi recuperez banii :( multumesc!!!!
Debitorul lucreaza la APA PROD HUNEDOARA. APA PROD HUNEDOARA POATE SA REFUZE EXECUTAREA? Multumesc!!!

Buna ziua!!!! Am imprumutat un prieten cu niste bani si nu vrea sa mi mai dea. Cand i-am dat bani am incheat un contract de imprumut la notar autentificat prin care el imi garanteaza cu bunurile lui mobile si imobile. problema ii ca el nu are nici un bun trecut pe numele lui dar din cate stiu lucreaza cu contract de munca, legal. Intrebarea ii daca pot sa-i fac oprire pe salar ca sa pot sa-mi recuperez banii. suma ii de 2000 ron nu-i mare!!! pe actul facuta la notar scrie ca-i titlu executoresc. Ce trebuie sa fac sa-mi recuperez banii. Multumesc!!!