avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate daisy_giullia

Activitate daisy_giullia

Răspuns la discuția Program de vizita
Eu nu am spus absolut nimic despre privarea copilului de prezenta tatalui in viata sa sau mai rau,excluderea lui!M-am referit la ceea ce ati scris in primul text,la impartirea timpului petrecut cu copilul la jumatate..In opinia mea,este aberant acest lucru.Ce ne facem cand copilul merge la scoala,are teme,activitati extra-scolare,practica vreun sport eventual sau mai rau,este bolnavior pt o perioada...?toate acestea raman in derizoriu ptca nu a petrecut jumatate din timp cu tatal?asta se numeste educatie?
Eu inteleg sa petreaca o parte din timpul sau liber cu tatal,nu sa-si faca temele pe unde apuca,daca mai apuca ptca orgoliile tatalui sa fie satisfacute!
La fel si-n cazul in care copilul nu-si doreste sa plece la tata!adica tatal are drepturi si copilul obligatii?
Ideal ar fi sa se urmareasca numai si numai interesul copilului,astfel uncat acesta sa beneficieze de educatie sanatoasa si sa aibe o dezvoltare psiho-motorie normala!
Răspuns la discuția Program de vizita
si tu crezi ca daca minorul este impartit asa nu va mai fi stresat?din contra,el nu va mai avea un program,un reper,o stabilitate...e trist ca gandesti asa.
Nu sunt avocat,sunt doar o mama.
Răspuns la discuția Program de vizita sugar
Mda...nu ne mai ramane decat sa asteptam justitia divina in cazul asta...si sa ne rugam sa reusim sa ne echilibram copiii cum putem mai bine...:(
Răspuns la discuția Program de vizita sugar
Divortul s-a pronuntat pe fond din culpa lui exclusiva,copilul mi-a fost incredintat mie pt ca el a spus ca nu si l-a dorit,insa nu a fost redactata inca hotararea de divort si implicit,nu am primit nimic.Dar pe portal scrie ca va face apel,deci nu s-a terminat inca balciul divortului.
In conditiile in care avem la dosar propria-i marturisire ca nu si l-a dorit,ca nu participa material la cresterea lui desi are un venit ff mare(deci din rea-intentie),nu il intereseaza...concret-in comportamentul si atitudinea lui nu s-a schimbat nimic in ceea ce priveste copilul,doar a mai inaintat o actiune pt exercitarea autoritatii parintesti....poate instanta sa schimbe incredintarea exclusiva cand e clar ca e pur sicana??nu a facut niciun gest in interesul copilului?!
Răspuns la discuția Program de vizita sugar
Va multumesc frumos!
Răspuns la discuția Program de vizita sugar
Da,alaptez!Multumesc frumos pt raspunsuri,m-ati mai linistit!Indraznesc sa va mai intreb ceva:ce "material probator" trebuie adus in cazul de fata,inafara de martori,ca sa nu imi schimbe incredintarea exclusiva?nu-mi trece nimic prin cap,inafara de un sms prin care il invit sa vada copilul daca doreste,evident n-a raspuns si nici nu a venit...Mie mi-e clar ca e pur sicana acest proces,de ciuda ca a pierdut divortul din culpa lui exclusiva,dar mi-e teama ca speculeaza avantajele noului cod civil ca sa imi complice mie existenta si implicit a copilului..
Răspuns la discuția Program de vizita sugar
Copilul meu nu isi cunoaste tatal,nu l-a vazut!!!E ca si cand as da copilul la plimbare unui om complet strain!Ar fi inuman sa-i produc o asemenea trauma ,iar daca judecatoarea va trece peste acest aspect psihologic extrem de important,cu siguranta nu voi lasa sa intample asa ceva!Sunt de acord cu vizite de acomodare,in prezenta mea,la mine acasa acolo unde copilul e in mediul lui si daca se imprietenesc,daca e clar ca baiatului ii face placere compania lui,atunci sa-l ia si singur la plimbare.Oricat de mult l-as dispretui eu pe individ,e important pt copil sa stie ca are un tata,sa-l cunoasca,dar nu asa cu japca!
Răspuns la discuția CUSTODIE
Gabriela_Marin a scris:

Exercitarea drepturilor parintesti in mod exclusiv se poate obtine daca tatal se dezintereseaza total de copil.
Daca puteti aduce probe in aceasta directie s-ar putea sa aveti castig de cauza.
Aveti nevoie de un avocat, pentru ca exercitarea exclusiva a drepturilor parintesti este exceptia, nu regula, de aceea materialul probator trebuie sa fie extrem de solid.


In ce ar putea consta acest material probator solid in situatia in care chiar nu a existat niciun interes fata de copil?nu a platit absolut nimic,nu s-a interesat de copil,nu a venit sa-l vada desi a fost invitat ?...inafara de martori ce ar mai putea fi luat drept material probator?


Nici nu s-a terminat divortul in care a spus ca vrea sa-mi fie incredintat exclusiv mie copilul,fara sa ceara program de vizita,ca apoi sa ma trezesc cu alt proces ptca s-a razgandit.Nu stiu ce vrea pt ca nu am primit inca actiunea,dar pe portal e incadrat la "Autoritate parinteasca".Banuiesc ca vrea custodie comuna.
Individul m-a parasit cu mult inainte de a se naste copilul si de atunci si pana acum nu l-a interesat deloc acest copil,precum singur a marturisit la divort.Nu l-a vazut si nu a platit niciodata nici 2bani pt acest copil si,peste noapte,vrea sa fie "tatic"!
Intrebarea mea este:copilul are aproape 1an,il alaptez..este posibil ca instanta sa-i dea dreptul sa-l ia fara mine la plimbare sau mai rau,cateva zile???
Intrebarea
Răspuns la discuția Divort-culpa exclusiva

Cererea de divort a fost depusa inainte de a se naste copilul.Nu a participat nici macar cu o jucarie de craciun,cu absolut nimic!