avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Activitate Lucian27

Activitate Lucian27

Am depus plangerea la prim procuror la data de 27.04.2013. Am primit raspuns, rezolutia la data de 14.06.2013. Am depus plangere la judecatorie cu plic recomandat la data de 03.07.2013. Judecatoria mi-a respins plangerea ca fiind tardiv formulata.
Răspuns la discuția drept civil - mosteniri
Am formulat anterior succesiuni, actiune privind contestarea paternitatii, dar a fost respinsa pe exceptia autoritatii de lucru judecat, pentru ca si tatal descendentilor din afara casatoriei a
contestat recunoasterea paternitatii in 1986, anterior decesului. In anul 1986 nu s-a efectuat ADN-ul Ce actiune mai pot formula, acum in care sa solicit ADN, pentru ca in timpul conceptiei
tatal lor era pe front.Actiunea din 1986 privind contestarea paternitatii, a avut la baza proba unui martor, (mama descendentilor)care a afirmat ca tata a venit intr-o permisie din razboi si ar fi intilnit pe mama descendentilor din afara casatoriei.Aspect imposibil dar nedovedit.Va rog sa ma ajutati daca mai pot formula o actiune in care sa solicit proba cu ADN.
Multumesc
Sunt chemat in instanta pentru succesiune. Pentru ca se contesta mostenitorii din
afara casatoriei pot sa solicit efectuarea ADN?
Multumesc.


E doar o factura, fara chitanta sau alt document.
Sunt chemat in judecata pentru cheltuieli de judecata dintr-un proces anterior.
Chltuielile sunt dovedite cu o factura fiscala. La procesul anterior nu s-au solicitat cheltuieli de judecata. Suma cheltuielilor este foarte mare, desi procesul anterior a avut un termen de judecata. Sper sa nu fiu obligata la plata?
Am sentinta civila din 2011, irevocabila cu obiect granituire si revendicare. Conform experizei efectuate fara coordonate stereo, gresite terenul meu se suprapune peste terenul vecinului. In timpul procesului vecinul avea cadastru. Dupa proces am
solicitat si eu cadastru in baza contractului de vanzare cumparare, nu am prezentat
expertiza topo, si nu a rezultata suprapunere intre propripetari. Ambele cadastre al meu si al vecinului sunt intabulate. Cum desfiintez expertiza topo intocmita gresit?
Am depus plangerea impotriva rezolutiei prim procuror in termen de 20 zile de la primirea plicului de la parchet. Judecatoria mi-a respins plangerea ca tardiv formulata desi era formulata in termen legal de 20 zile, conform stampilelor de pe plic.
Pot sau nu sa formulez recurs?
Am formulat plangere impotriva rezolutiei prim- procurolului la Judecatorie
si mi-a respins-o ca tardiv formulata, desi pot dovedi cu stampila de plicul primit si comunicat la Judecatorie ca m-am incadrat in termenul de 20 zile de la comunicarea rezolutiei.
Pot sa mai formulez ceva impotriva hotararii data de Judecatorie?
Sunt in executare silita cu banca pentru un credit nerambursat.
Urmeaza sa-mi vanda apartamentul. Am licitatie in septembrie.
Locuiesc cu minora in apartament, urmare a divortului ,minora are
domiciliul stabilit la apartamentul meu.
Putem fi evacuate, dupa vanzarea apartamentului?
Va multumesc.