avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate asmotortrade

Activitate asmotortrade

Răspuns la discuția contract de vanzare imobil eronat
Multumesc!
In contractul de vanzare cumpare a fost trecut eronat ca vanzatorul este necasatorit. Cum se poate indrepta aceasta eroare?Multumesc!
Discuție Tva deductibil?
Buna ziua! Intrebare: in cazul uneui lichidari cu preluare de active (bunuri imobile) de catre asociatul unic, este deductibil fiscal tva-ul la activele respective?Multumesc!#-o
Buna ziua! Am o societate care se dizova cu lichidare, preluare active asociat unic. La data de 14,04,2016 s-a pronuntat lichidarea la ORC.
Intrebare:
Care sunt inregistrarile contabile la preluarea activului ( cladire si teren) de catre asociat unic?
sold creditor ct. 1012 220700 lei
sold creditor ct. 105 5287 lei
sold creditor ct. 1061 4752 lei
sold creditor ct.121 4691 lei
sold debitor 1171 27808 lei.
sold debitor ct. 212/211.....170503 lei
Mentionez ca la val. cladiri si terenului am calculat TVA 20%, deci o tratez ca pe o livrare. Corect?
Multumesc!
Buna seara! Vreau sa lichidez- radiez o societate comerciala cu bunuri.Societatea are asociat unic si are o cladire pe care am inteles ca la radiere societate cu bunuri aceasta trece in patrimoniul lui. Trebuie sa plateasca tva la stat pt. activul respectiv?Multumesc!
Va multumesc pt. raspunsuri si rabdare dar stiti ca cu functionarii de la sta nu e de gluma si nu vreau sa fiu pacalita de aceea tot intreb.
Pai este al doilea fct. public care imi spune asa ceva. Sa inteleg ca, vechimea in specialitatea studiilor este de 7 ani sau cat? Pe cuvant m-am impotmolit de tot cu calculul asta. Vine experta contabila si imi sooteste ca si mine adica calculul de mai sus. Ma intereseaza sa am 5 ani vechime in specialitatea studiilor.
Doamna de la resurse mi-a spus ca se calculeaza vechimea in specialitatea studiilor proportional cu timpul lucrat, adica ai lucrat ex. 2 ani cu 4h/zi vechimea este de 1 an cu norma intreaga. Ca cica, ei sunt bugetari si aplica legea 188/1999 a fct. publici si ca intradevar se considera un an partial= an intreg la calcul pensie pensie. De aceea v-am spus ca nu se calculeaza asa nu ca sa ma contrazic cu dumneavoastra. Pe mine ma interesa daca am calculat corect cum am postat timpul partial cu timpul cu norma intreaga. Multumesc!
Nu se calculeaza asa pt. ca salariatul este bugetar.
Buna ziua! Am urmatoarea situatie :
august- decembrie 2008 CIM cu 4h/zi deci 2,5 luni lucrate cu norma intreaga
ianuarie-decembrie 2009 CIM cu 4h/zi deci, 6 luni lucrate cu norma intreaga
ianuarie- aprilie 2010 CIM cu 4h/zi deci, 2 luni lucrate cu norma intreaga
mai- decembrie 2010 CIM cu 2h/zi deci, 2 luni lucrate cu norma intreaga
ianuarie -martie 2011 CIM cu 2 h/zi deci, 16 zile lucrate cu norma intreaga
Dupa socoteala mea imi iese 1an si o luna lucrate cu norma intreaga. Corect?Trebuie sa calculez vechimea in specialitatea studiilor unui salariat si nu vreau sa gresesc.
Multumesc!