avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate sparco

Activitate sparco

Discuție Accident
Un prieten de-al meu a facut accident cu masina acum cateva zile.

Avea in jur de 140 km/h si a intrat intr-o curba de 90 grade fara sa stie de ea(curba nesemnalizata).Masina a intrat in derapaj si a intrat cu partea dreapta intr-un copac.

In masina erau 6 persoane.El si pasagerul din dreapta au scapat cat de cat teferi din cauza airbagurilor.

Cei din spate sunt mai grav. 2 sunt la Floreasca,unu operat la cap si altu in coma indusa.Ceilalti 2 sunt tot in spital dar nu sunt in stare grava.

Ce poate pati prietenul meu?Poate sa intre la puscarie?Cat timp va sta fara permis?
Răspuns la discuția Unde gasesc sentinta?
DEDITA MIHAELA a scris:

La arhiva judecătoriei Urziceni.

Pe internet nu pot gasi?
Buna seara,
Unde pot gasi sentinta pentru un proces care a avut loc in urma cu 2 saptamani la judecatoria Urziceni?
Este vorba de un prieten care a fost prins baut la volan,iar pana acum nu a primit nimic prin posta.
Multumesc
cioan a scris:

Era bine sa va ganditi de zece ori inainte de a consuma bauturi alcoolice avand in vedere ca urma sa conduceti un autovehicul. In Romania pedepsele pentru conducerea unui autovehicul sub influenta bauturilor alcoolice sunt foarte blande fata de pericolul social ce-l prezentati.
Mai bine reflectati asupra greselii facute si sa trageti concluziile in loc sa incercati sa "fentati" aplicarea pedepsei legale.


Asta i-am explicat si eu,ca nu trebuia sa bea,dar acum a gresit si trebuie sa rezolve cumva.
gi_jane2 a scris:

Poate cere o recalculare a alcoolemiei. Nu cred sa iasa sub 0.8, dar poate iese mai putin de 1


Si cum face acest lucru?As dorii niste indicatii daca se poate.Multumesc.

gi_jane2 a scris:

N-ar trebui sa-si faca griji pentru permis, ci pentru libertatea lui. Fapta constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1la 5 ani. Poate obtine o suspendare conditionata a pedepsei.
Daca va fi condamnat, permisul va fi anulat, va putea da examen la implinirea unui an de cand hotararea ramane definitiva.



Exista posibilitatea ca sa nu il condamne?
Mai am o intrebare...de ce i-a iesit o diferenta asa de mare intre aparat si probele biologice?

Buna ziua,
Postez aceasta intrebare in numele unui prieten.
Intr-o seara din septembrie a fost prins la volan cu o alcoolemie de 0,68 mg/l alcool pur în aerul expirat.L-au luat si l-au dus la spital pentru prelevare de probe biologice.Acolo i-a iesit 1,55.Ancheta este inca in desfasurare.
Ce poate face pentru a isi lua permisul de conducere inapoi mai repede?
Poate sa primeasca pedeapsa cu inchisoarea?