avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Activitate gherasim_mimi

Activitate gherasim_mimi

Mulțumesc! Nu e un copil răsfățat .A fost un accident, dar am rezolvat problema prin reparația telefonului. Mi-am asumat răspunderea legală.
Nepotul meu de 4 ani și jumătate, luând-o ca o joacă de copil, a spart telefonul unui adolescent. Părinții acestuia vor să-i cumpărăm alt telefon. E vinovat copilul de 4-5 ani sau adolescentul care nu a avut grijă de lucrul său? Legal, trebuie să suport prejudiciul acelui telefon?
Vă mulțumesc frumos! O seară minunată!
Am un contract de muncă pe perioadă determinată care se încheie pe 30 noiembrie. Concediul de maternitate îl termin pe 3 septembrie.Prin urmare, dacă merg aceste 2 luni la servici, pot apoi lua CCC de la 1 decembrie?
Chiar dacă între timp mai merg la serviciu?
dacă după concediul de maternitate , merg să mai lucrez 2 luni la instituția unde sunt angajată, mai pot apoi să iau concediu de creșterea copilului?
Răspuns la discuția Pensionar și angajat la stat
Mulțumesc frumos! Îmi puteți da un Art de lege(sau codul Muncii)?
o persoană de vârsta pensionării (angajată la stat:primărie, învățământ, cultură...)își poate prelungi contractul de muncă mai mult de 3 ani?
Răspuns la discuția concediu maternitate
Vă mulțumesc frumos!
Sărbători cu bine!
Răspuns la discuția concediu maternitate
Am fost în străinătate un an de zile, unde n-am lucrat...Pot spune că eram în evidența AJOFM, șomer fără îndemnizație