Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu maternitate

sunt angajată de la 1 decembrie 2017 (e prima mea angajare, nu am altă vechime) și sunt însărcinată în luna a patra.Voi naște probabil la începutul lunii iunie.Pot beneficia de concediu de maternitate ? Dar de indemnizație de naștere/de creșterea copilului?
De concediu de maternitate puteti beneficia , chiar daca sunteti angajata din 01.12.2017.

Inainte de 01.12.2017 ce statut ati avut ?
Am fost în străinătate un an de zile, unde n-am lucrat...Pot spune că eram în evidența AJOFM, șomer fără îndemnizație
Puteti intreba la AJPIS daca beneficiati , intrucat potrivit art.2 alin.5 lit.b din OUG 111/2010, cele 12 luni eligibile pentru CCC pot fi constituite integral și din perioadele în care persoanele s-au aflat în evidența agențiilor județene pentru ocuparea forței de muncă, respectiv a municipiului București, în vederea acordării indemnizației de șomaj.
Vă mulțumesc frumos!
Sărbători cu bine!