avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2000 soluții astăzi
Forum Activitate Tiberiu74

Activitate Tiberiu74

Buna ziua.
Un coleg de-al meu are o dilema si m-a rugat daca pot sa-l ajut.
Locuieste intr-un apartament in chirie la stat(primarie) cu contract de inchiriere. In acel apartament a investit aproximativ 20.000 euro. A primit o oferta de a schimba apartamentul cu o garsoniera de la o alta persoana fizica . Este posibil sa faca acel schimb? Care este modalitatea legala? Ce acte ar trebui sa faca la notar sa se realizeze acel schimb?
Va multumesc anticipat.
Buna ziua .
Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva.
Am incheiat o asigurare privata pentru locuinta. Mentionez ca stau intr-o lucuinta sociala in chirie si platesc o chirie modica.A m asigurat locuinta contra sumei de 40mii euro. Daca se intampla ,Doamne fereste , ceva cine va fii cel despagubit eu cel care am asigurat casa, sau primaria care este proprietarul. Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Asigurare neplatita
Va multumesc pentru raspunsuri. Din pacate sistemul nostru de asigurari lasa mult de dorit.
Se bazeaza doar pe naivitatea oamenilor care atunci cand au nevoie de un credit fac aproape orice ..... chiar semneaza si condamnarea la moarte daca este nevoie pentru ca atunci semnezi sunt o multime de harti si te bazezi pe credibilitatea bancii care nu stiu alceva decat sa ,,jupoaie" oameni. Multumesc oricum
Buna ziua
Am si eu o mica problema delicate la care incerc sa-i gasesc rezolvare:
In urma cu 3 ani, soacra mea, fiind pensiunara de boala, a luat un credit de nevoi personale pentru achizitionarea unor produse electrocasnice prin intermediul unei banci. Avea de ales intre asigurare de viate sau sa aduca un girant. A ales prima varianta fiind asigurata de Aviva. In urma cu un an soacra mea a decedat. Mentionez ca ea mai avea un credit si la o alta banca in momentul respectiv. Dupa deces am inceput sa facem demersurile de rigoare si am depus copii si dosarul de sanatate la ambele banci. De la Aviva am primit raspuns ca nu poate sa acopere plata ratelor deoarece soacra mea nu a mentionat de bolile de care suferea. Cu cealalta banca nu am avut astfel de probleme, adica au acoperit si inchis contul respectiv. Acelas lucru ma asteptam si de la cei de la Aviva. Mentionez ca soacrei mele nu i s-a impus sa fac nici un fel de analize, nu i s-a cerut nici un fel de dosar medical la intocmirea dosarului de credit . Daca soacra mea era sanatoasa si si-ar fi platit creditul integral nu era nici un fel de problema. Spuneti-mi ce pot sa fac in acest caz. Nici macar bani pe care i-a platit pana la deces nu-i pot recupera?