Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Schimb de Locuinte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Schimb de Locuinte

Buna ziua.
Un coleg de-al meu are o dilema si m-a rugat daca pot sa-l ajut.
Locuieste intr-un apartament in chirie la stat(primarie) cu contract de inchiriere. In acel apartament a investit aproximativ 20.000 euro. A primit o oferta de a schimba apartamentul cu o garsoniera de la o alta persoana fizica . Este posibil sa faca acel schimb? Care este modalitatea legala? Ce acte ar trebui sa faca la notar sa se realizeze acel schimb?
Va multumesc anticipat.
ca sa poata sa faca schimb trebuie sa devina inainte proprietar pe imobilul inchiriat(sa-l cumpere de la primarie)...in principiu acele imobile nu puteau fi instrainate mai inainte de 10 ani...acum legislatia s-a schimbat si pot fi instrainate oricand...