avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate catalinoctavian

Activitate catalinoctavian

Buna seara,

Daca am o hotarare stabilita in euro echivalent lei la data emiterii acesteia, ce suma trebuie recuperata de la ANRP (daca se recupereaza) in lei, cea aprobata la data emiterii hotararii sau se actualizeaza euro la data cand se emite titlul de despagubire ?
Exista o lege in acest sens care sa reglementeze acest lucru ?

Buna seara,

Daca am o hotarare stabilita in euro echivalent lei la data emiterii acesteia, ce suma trebuie recuperata de la ANRP (daca se recupereaza) in lei, cea aprobata la data emiterii hotararii sau se actualizeaza euro la data cand se emite titlul de despagubire ?
Exista o lege in acest sens care sa reglementeze acest lucru ?
Este vorba de a produce prajituri(miros,zgomot,etc),nu de vanzarea lor.
Am uitata sa precizez ce destinatie vrea sa dea spatiului- patiserie.
Buna ziua,

La parterul blocului unde locuiesc a functionat o alimentara ,ulterior acesta inchizandu-se.
Parterul blocului este din constructie prevazut cu spatii comerciale(au fost de stat) private.
In momentul actual am fost contactat de o persoana care a cumparat acest spatiu si doreste sa faca o patiserie in vederea semnarii unui tabel .Am spus ca nu pot fi de acord cu schimbarea destinatiei spatiului , eu locuind la etajul 1 .
In bloc mai am 4 vecini (din 12 apartamente) care nu sunt de acord cu acest lucru.
In acest caz putem sa oprim modificarea acestui spatiu comercial?
Ce demersuri trebuiesc facute?
Nefiind un cunoscactor, acesta decizie este implicit si definitiva?
Buna seara ,

Am o decizie nefavorabila, irevocabila de la cutea de apel. In acest caz ce cai de atac mai am?
Răspuns la discuția Validare executare
Eu nu mai inteleg nimic. Se poate mai pe intelesul unuia care nu este expert juridic?
Răspuns la discuția Debransare de la termoficare
Poate sa fie afiliat altei asociatii?
Este un imobil aflat in blocul care apartine in toatalitate unei asociatii.Nu cred ca in acelasi bloc unii pot sa faca parte dintr-o asociatie si altii din alta.
Răspuns la discuția Validare executare
Daca as fi in domeniu , poate as intelege. Eu intreb din punctul omului de rand care a depus un act la tribunal si acel act a fost aprobat pentru executare, iar pentru ca institutia care trebuia sa se supuna executarii a refuzat plata, acum urmez procedura de validare a acestui act si tot tribunalul refuza acum validarea lui. Institutia care trebuie sa faca validarea este aceiasi-tribunalul -care presupun ca judeca dupa aceleasi legi(odata la incuviintarea executarii si totodata la validarea a ce au incuviintat).