avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate gabi19319

Activitate gabi19319

Răspuns la discuția Comunicare acte procedura
Va mulțumesc mult!

CABINET AVOCAT ALEX a scris:

Dumneavoastra ati primit o instiintare ca va puteti prezenta la instanta sa ridicati acel plic in 7 zile iar in caz de neprezentare pur si simplu se considera procedura de comunicare indeplinita.
Este o procedura standard in cauzele penale si nu atrage nici o sanctiune pentru destinatar.
Puteti sa ridicati acel plic de la instanta in orice alta zi daca va este destinat, acel plic cu acte spre comunicare ramane la dosarul cauzei daca nu este ridicat .

Buna ziua,
Va rog ajutati-ma cu un raspuns. In calitate de reprezentant al unui ONG intr-un dosar penal, am fost instiintata ca am primit un plic cu acte de procedura aferente dosarului si intrucat nu am fost acasa, am fost invitata sa il ridic de la registratura in termen de 7 zile, cu mentiunea ca in caz contrar actele de procedura se vor considera comunicate la implinirea acestui termen. Care sunt consecintele daca nu ajung sa iau plicul in termen? Il mai primesc dupa aceea? Si daca nu mi-l mai dau, ce se intampla?
Buna tuturor!
stiu ca ne aflam in plin week-end - apropo, week-end placut! - dar am si eu o intrebare=doua la care mi-ar trebui un raspuns urgent:D:D:)...asadar::
ce documente/raportari contabile trebuie sa intocmeasca o filiala a unui ong? si cu ce schimba infiintarea filialei evidentele contabile si raportarile "asociatiei-mame"?

multumesc mult !
Pai: o casa, cinci terenuri, o masina (veche)...dar din pacate nu bani lichizi sau bani in conturi. Si nu prea am vrea sa vindem ceva ca sa putem achita taxa. Dar, daca e sigur ca ni se va returna dupa mediere, poate gasim pe cineva dispus sa ne imprumute. Problema e sa fim siguri ca ni se va returna. La o prima privire toate la un loc ar fi cam 200-250 de mii de euro, deci taxa...3% :d
Buna seara tuturor,
As dori sa aflu daca dupa intrarea in vigoare a noului cod civil va mai fi posibil divortul + partaj in conditiile incheierii unui contract de mediere, cu recuperarea ulterioara a taxei de timbru pentru partaj. De asemenea, v-as ruga sa-mi spuneti daca, in conditiile in care nu avem venituri sau ele sunt foarte mici (2000 lei pe 2010), am putea beneficia de scutire de plata a acestei taxe (chiar daca avem proprietati).
Va multumesc.