avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 142 soluții astăzi
Forum Activitate Ca_Ami

Activitate Ca_Ami

Discuție Dare in plata
Buna seara,
Ce inseamna perimare cerere dare in plata? Darea in plata a fost suspendata pana la hotararea definitiva a instantelor pe clauze abuzive si introdusa in termenul de 6 luni de la ramanerea definitiva....
Multumesc!
Răspuns la discuția Dubla executare silita
Si se poate, in acelasi dosar, incuviintarea executarii silite in 2 orase diferite?
Buna seara,
In anul 2008 am facut un credit nevoi personale cu ipoteca in CHF in localitatea X. Intamplarea a facut ca in acelasi an sa ma mut in localitatea Y, datele fiind transmise bancii ( noul domiciliu, noul nume ) conform contractului. Am platit ratele pana in 2015, cand, datorita cresterii uriase a CHF, am solicitat, in scris, bancii de cateva ori o renegociere a conditiilor contractului, primind, logic, raspunsuri negative. In ultima solicitare, i-am informat ca, fiind bugetara, nu mai pot plati ratele daca nu se gaseste o cale de mijloc, eu nedorind sa pierd apartamentul si am primit acelasi raspuns - NU SE POATE, PLATITI!
In anul 2016, banca - prin cesionar si un BEJ din localitatea Y trec la executare silita. In acel moment am demarat actiunea judecatoreasca ( contestatie executare, clauze abuzive, cesiune contract - contractul a fost cesionat la cateva luni dupa acordare, in perioada cand eram eligibila si fara datorii sau intarzieri la plata ). Inca nu s-a finalizat procesul.
Acum, in 2017, ma trezesc ca aceeasi banca - prin acelasi cesionar ma executa silit in localitatea X.
Nedumerirea mea: pot exista 2 executari silite pe acelasi contract?
As dori sa stiu daca exista un termen limita de redactare a hotararii judecatoresti... Mentionez ca sentinta a fost data in 21/10/2013
Multumesc
Discuție Abrogare
Buna seara,

As dori sa stiu daca HG 56 din 2012 a fost abrogata..
Multumesc
Răspuns la discuția Amanare pronuntare
Dar aceste amanari pot fi considerate tergiversare? La acelasi tribunal, in aceeasi perioada, la un alt complet, aceeasi speta ( alt reclamant, acelasi parat ) a avut castig de cauza reclamantul ( si eu tot reclamant sunt ) din prima sedinta... Pot fi date doua pronuntari diametral opuse ? Sau se tot amana pana cand paratul ajunge la.... ?
Buna seara,

Sunt deja la a treia amanare a pronuntarii sentintei intr-un proces civil cu pretentii. As dori sa stiu de cate ori se poate amana pronuntarea sau daca este normal sa se amane de atatea ori... Multumesc
Răspuns la discuția oug 30 din 2011
Gabrielle Monique a scris:

Daca achitati pana la data de 31.12.2011 debitele respective, conform Ordonantei 30 veti fi scutita de plata penalitatilor.


Buna ziua,

Scuze ca insist cu intrebarea, dar de la Casa de pensii Dolj ( sediul PFA este in Craiova ) mi s-a spus ca aceasta ordonanta nu se aplica si la PFA, sa citesc mai atent. Dupa ce voi achita restanta ( in jur de 2700ron ) am nevoie de o adeverinta de la ei din care sa rezulte ca sunt cu plata pensiei la zi. O doamna de acolo mi-a spus ca imi va da adeverinta dupa ce voi achita 3900ron ( adica inclusiv penalizarile ). Cum ma sfatuiti sa procedez?
Discuție oug 30 din 2011
Buna seara,

Daca am PFA si am restante la plata pensiei si la impozit ( din 2010 neplatite ) se aplica prevederile ordonantei 30 din 2011 ( daca platesc pina la 31.12.2011, platesc doar restanta fara penalizari ) ? Datoria este peste 500ron...
Multumesc!