Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amanare pronuntare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Amanare pronuntare

Buna seara,

Sunt deja la a treia amanare a pronuntarii sentintei intr-un proces civil cu pretentii. As dori sa stiu de cate ori se poate amana pronuntarea sau daca este normal sa se amane de atatea ori... Multumesc
nu este normal... dar, nici anaormal... e o practica curenta a instantelor, mai ales cand au multe dosare de solutionat.

Nu exista un termen limita.
Dar aceste amanari pot fi considerate tergiversare? La acelasi tribunal, in aceeasi perioada, la un alt complet, aceeasi speta ( alt reclamant, acelasi parat ) a avut castig de cauza reclamantul ( si eu tot reclamant sunt ) din prima sedinta... Pot fi date doua pronuntari diametral opuse ? Sau se tot amana pana cand paratul ajunge la.... ?