Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... amanare pronuntare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

amanare pronuntare

Vi s-a mai intamplat sa se amane pronuntarea de 2 ori consecutiv?
Conform art.260(1) Cod Procedura Civila, instanta poate amana pronuntarea pentru un termen ce nu poate fi mai mare de 7 zile.
Mie intr-un dosar mi s-a amant de 2 ori consecutiv, adica, cand m-am dus la arhiva sa vad ce s-a pronuntat ,in condica scria ca s-a amanta pronuntarea din nou...:-/
Sa inteleg ca nimeni nu s-a mai confruntat cu asemenea speta?
codul de procedura civila nu specifica numarul maxim de amanari, se specifica doar durata maxima a unei amanari. deci foarte simplu se poate amana un timp mai lung printr-un numar de amanari.
Nu e vorba de amanare a termenului de judecata.
E vorba de amanare a pronuntarii sentintei, prevazuta de art260 (1) CPC
se poate amana pronuntarea chiar de 3-4 ori (mi s-a intamplat, intr-un proces penal). Se poate intampla chiar sa se repuna cauza pe rol, dupa 1-2 amanari
mercic.
Nu s-a mai amanat de data asta, s-a pronuntat. Favorabil.;)