avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters222748

Activitate ContSters222748

Răspuns la discuția ABUZ sau DREPTATE
[Editat de admin: Daca mai postati mesaje care contin jigniri accesul dumneavoastra pe forumul Avocatnet va fi restrictionat.]
Răspuns la discuția ABUZ sau DREPTATE
Se observa ca nu aveti competenta necesara, aveti o ranchiuna pe cei ce stiu sa-si apere drepturile. Confundati pozitiile pe care le aveti in comitetul executiv din asociatie si va bateti cu pumnii in piept ca puteti cere orice.
Daca nu exista lege nu exista nici raspundere.
Referirea este ca exista calorifere functionabile dotate cu termostat si termometru, in tot blocul, nu exista debransari, este un bloc unde ponderea o detinem noi pensionarii.
Răspuns la discuția ABUZ sau DREPTATE

Problema este ca se doreste sa ne razboim noi intre noi. "Conducerea"sa se ocupe de partile comune si nu de aberatii. Electrica este parte privata, cu consumuri private, iar Distrigaz daca se plateste pausal, se subintelege ca este la comun,... de cei normali, de altii ...caruta rasturnata. Nimeni nu poate impune o plata in plus, indiferent de ce ce suspiciuni au.
Altii au 2-3 caini sau pisici in apartament si se plimba cu liftul pe banii altora. Altii fac plimbari pe la vecini, dar tot cu liftul. Acestia n-ar trebui si ei sa plateasca? Altii spala zi de zi, fierb rufe zi de zi, fac ciorbe si mancaruri zi de zi....Ce-ar fi ca asa zisa "conducere" sa perceapa "taxe" si acestora? Factura la gaze nu implica ca s-ar incalzi cineva cu ele, ci pretul care se modifica an de an, iar iarna gazul fiind importat are alt cost. Sa nu uitam ca cei ce sustin aceste "aberatii" sunt chiar cei care se incalzesc cu asa ceva, au caini, improvizatii la curent-gaze, vecini la alte etaje.
Mai bine sa ne vedem fiecare de ....ce este al nostru si sa intelega fiecare ca nu suntem vecini, avem familii separate, nu suntem legati cu nimic unii de altii, si suntem diferiti.
Care este legea care da dreptul ca o asociatie de proprietari sa ceara facturile ENEL unui proprietar pe motiv ca valoarea la gaz metan s-a dublat pe perioada vara-iarna 2012 ?
Specific ca este un bloc cu 44 apt. si are incalzire RADET.
In august trebuie sa intru la comisia de eliberare conditionata. Dupa cum se stie, in unele penitenciare perioada de eliberare este de la doua saptamani amanata la doua -trei luni. Aglomeratia din salile de sedinte este foarte mare. Astfel un detinut care trebuie sa se elibereze la termen ii este incalcat dreptul acesta.
Intrebarea este: Pot introduce mai devreme cererea de eliberare la judecatorie mai devreme?
In bloc au fost montate camere video care pastreaza inregistrarea timp de trei luni; montate in acest scop, pentru persoane care locuiesc clandestin.
Eu sunt o persoana singura si invarsta.
Am inteles ca daca aduce din locul unde locuieste o hartie va fi scoasa de la intretinere. Dar , acum locuieste la rudele logodnicului. Acestia sunt proprietarii unei case si stau momentan acolo. Ce hartie ar putea fii scrisa pentru a nu-mi obliga propriul copil, singurul ajutor , sa NU MAI VINA IN VIZITA, ori sa spun lucrul acesta ?
Dar daca are caracter de vizitator aproape zilnic. Vizitele sunt foarte scurte (duce catelul la plimbare, imi aduce cumparaturi).
Fiica mea locuieste cu logodnicul ei dar nu si-a facut mutatie. Vine in fiecare zi in vizita la mine. Doresc sa-si pastreze momentan adresa pe buletin. Doua luni asociatia a acceptat sa o scoata de la intretinere, acum cererea nu a mai fost acceptata.
Ce articole de lege pot invoca pentru a fi acceptata cererea?