avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Activitate anghelnicole

Activitate anghelnicole

Răspuns la discuția Partaj la notar
Va multumesc f mult

Răspuns la discuția Partaj la notar
multumesc mult

o ultima intrebare, in ceea ce priveste creditul, trebuie sa prezint situatia creditului, cat s-a platit pana la momentul divortului?

chiar daca suntem de acord, iar el nu are nici o pretentie, trebuie oricum sa mentionam sumele ( valore credit, valore casa)

Intreb pentru ca ma asteptam sa fie mult mai simplu, adica mergem semneaza ca nu are nici o pretentie ptr bunurile dobandite in timpul casatoriei fara a se mai mentiona care sunt acestea
Răspuns la discuția Partaj la notar
Ipoteca e pusa pe casa, era aproape terminata in momentul in care am luat creditul, Autorizatia de constructie a fost ca si necasatorita, receptia insa a fost in timpul casatoriei.
Valoarea casei ce tb sa o declaram cum se stabileste, cine o stabileste?

Multumesc pentru raspunsurile prompte
Discuție Partaj la notar
Buna ziua

situatia este urmatoarea
Inainte de casatorie eu am inceput constructia unei case, in timpul casatorie am contractat un credit ipotecar pentru finalizarea acesteia. Am cazut de acord ca nu are nici o pretentie asupra casei/valorii platite pana acum din credit,.
La partaj se avem de impartit? casa sau creditul?
De ce acte am nevoie.

Multumesc
Răspuns la discuția delagatie sambata si duminica
cum as putea sa intru in posesia codului muncii cu toate adnotarile??
Răspuns la discuția delagatie sambata si duminica
va rog frumos sa ma lamuriti ptr ca problemele cu biroul resurse umane persista.
sa ma mai explic odata
duminica la ora 8 plec catre aeroport la ora 12 decoleaza avionul

de luni pana vineri sunt la munca la firma din italia
sambata la 8 ma duc la munca iar la 11 plec catre aeroport la ora 5 aterizeaza avionul iar la 7 seara ajung acasa

sambata si duminica cum ar tb sa fiu platita

citind legea scrie ca pentru orele petrecute pe drum se da diurna dar diurna in afara tarii se da din momentul in care decoleaza avionul pana in momentul in care aterizeaza la intoarcerea in tara. iar pe orele de duminica de la 8-12 si sambata de la 5-7 seara nu primesc diurna fiind ore facute in tara.

Va rog sa ma lamuriti cu aceasta problema ptr ca nu vrea ca legea sa nu se aplice corect

Multumesc mult
Răspuns la discuția delagatie sambata si duminica
ideea e ca ei nu vor sa imi plateasca decat, de exempul
sambata muncesc 3 ore de la 8 la 11 apoi plec catre aeroport si ajung acasa la ora 7 seara
ei vor sa imi plateasca doar cele 3 ore celelate petrecute pe drum nu. iar duminica sa nu imi plateasca nimic.
Răspuns la discuția delagatie sambata si duminica
Lucrez in romania pentru un grup Italian. in Italia ma duc la firma mama o spatamana pe luna timp de cateva luni
Buna ziua

de ceva timp port dscutii cu departamentu resurse umane pe urmatoarea tema si vreau sa fiu cat mai convinsa ca se aplica legea

eu plec in delegatie in Italia de obicei plec duminica si ma intorc sambata
pentru aceasta beneficiez de diurna pentru toat zilele. Intrebarea mea este sambata si duminica cum tb sa fiu platita? mentionez ca sambata de la 8 la 11 ma duc la serviciu la fabrica din italia apoi de la 11 plec la aeroport si tot asa pe drum pana la ora 19 cand ajung in orasul meu. iar duminica plec de acasa la 8 la 12 pleca avionul ajung acolo la 14-15 dar nu ma duc la fabrica

cum ar tb sa fiu platita sambata si dum. si cate ore se considera ptr fiecare zi ?

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția partajul
multumesc mult

referitor la casa actul de proprietate si autorizatia de constructie sunt datate inainte de casatorie dar incheierea de intabulare este datata in timpul casatoriei.

ratele ce le-am platit pana acum la credit cum se impart? se imparte valoarea platita x rate x y luni? sau valoarea ce s-a platit efectiv excluzand dobanzi etc

adica daca am platit 1000 leix30 luni = 30 000 lei ca si rate se imparte aceasta suma sau doar diferenta ce mi s-a scazut din valoarea de rambursat