avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1406 soluții astăzi
Forum Activitate wildrose12

Activitate wildrose12

Discuție cum procedez?
Buna seara,
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns...sunt casatorita legitim de 3ani(a-II-a oara).Abia acum am reusit sa fac partajul cu fostul sot.Din banii obtinuti in urma partajului doresc sa-mi achizitionez o garsoniera.Actualul sot va avea dreptul la aceasta garsoniera???(in cazul in care divortam sau decedez??)
Răspuns la discuția partaj
Fara bani nu pot face nimic.....si eu nu locuiesc acolo...
Discuție partaj
Buna ziua,
Sunt divortata legal de 3ani, dar nu am facut partajul din lipsa sumei de bani ce trebuie achitata(aprox.1500 euro),fiind vorba de un apartament.Fostul sot locuieste in acel apartament si refuza sa ne intelegem asupra partajului profitand de faptul ca eu nu dispun de aceasta suma.Stiu ca legal am dreptul sa locuiesc acolo dar el are o concubina.Ce ma sfatuiti sa fac??Noul cod ma afecteza cumva???Va multumesc!
Răspuns la discuția cat costa un partaj?
Va multumesc din suflet pentru raspuns.Se pare ca nu am sanse deoarece nu dispun de o asemenea suma.
Buna ziua,
Am divortat dar nu am facut partaj.(este vorba de un imobil, apartament cu trei camere decomandat,estimat pe piata imobiliara la 40.000 euro.)Am amanat partajul de comun acord cu fostul sot, motivand ca o sa-l facem dupa ce vor termina copii studiile.(am 2 copii cu el care la data divortului erau majori).Acum nu mai vrea pe cale amiabila partajul.As dori sa ma adresez instantei dar nu stiu de cee suma am nevoie pentru acele taxe.Va rog frumos sa-mi spuneti, cu aproximatie, ca am auzit fel si fel de variante.Va multumesc!