avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1612 soluții astăzi
Forum Activitate Lopy18

Activitate Lopy18

Răspuns la discuția revisal concediu fara plata
Buna ziua Freeelis,

Mai am o nedumerire legat de acelasi subiect: voi avea cu siguranta urmatoarea situatie- in fiecare an exista -concediu fara plata in luna decembrie 2011(acordat dupa ce angajatul si-a terminat zilele de concediu de odihna) - in Decembrie 30 se termina zilele de concediu fara plata-deci si sfarsitul suspendarii CIM- cum "operez" in Revisal avand in vedere ca in in perioada 27-30 Decembrie firma este inchisa (personalul isi ia ori zilele de concediu de odihna ramase ori concediu fara plata)?
Multumesc frumos anticipat de raspuns!
Buna ziua,

As avea o intrebare: as putea angaja programatori/alta functie conform Ord.-si sa fie scutiti de impozit chiar daca au o diploma de licenta (studii de 3 ani)?
Din cate am observat parerile sunt impartite-daca studiile de 3 ani(sistem Bologna) sunt considerate studii de lunga durata (si atunci beneficiaza de scutirea de impozit) sau de scurta durata.

Multumesc mult!

O zi buna va doresc!
Buna ziua,

Am o situatie -si as avea nevoie de un sfat:la firma avem o angajata, o doamna -de aprox. 2 luni (per. nedeterminata, perioada de proba de 3 luni)-deci se afla inca in perioada de proba inca o luna. Am fost contactata de ea - se afla in spital -este insarcinata -sarcina cu risc (telefonic am fost anuntata-nimic in scris) si posibil ca va avea concediu medical minim o luna (asa mi-a spus).
Problema este: am vrea sa-i dam o notificare de incetare a per. de proba-CIM - dar cum sa procedam, atata timp cat ea este in concediu medical?
Ar trebui sa semneze pe notificare ca a luat la cunostinta -aflata fiind in concediu medical. Putem face ceva? (sua atata timp cat este in concediu medical nu i se poate inceta per. de proba-si CIM-ul).
Ce ma sfatuiti?

Multumesc mult!
O zi buna!