avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate chucho

Activitate chucho

Răspuns la discuția Din Martor Faptuitor
Intre timp am mai primit o citatie
De la Curtea de Apel, sa ma prezint pe 08.12 la ora fixa (pe 12.12 cum ziceam, program prestabilit la Politie)

Voi fi acolo, cu avocat, asa cum am fost informat ca trebuie...

desi, daca justetea Justitiei ar exista, atunci
probabil ca nu ar mai calca in vietile omenilor cu bocancul din latrina,

zic asta, ca poate aveam ceva mai bun de facut la data respectiva si ca poate si resursele financiare alocate avocatului puteau fi plasate mult mai fericit, de exemplu intr-un cadou de craciun, fiului meu, sau poate mamei lui....

S'aveti grija ce vedeti si ce auziti - Lectie invatata!
Reversul medaliei - Sa NU ne miram ca nimeni nu ne baga in seama, atunci cand avem nevoie de ajutor...

Răspuns la discuția Din Martor Faptuitor
sorin cercel a scris:
Ati gresit cand ati dat o declaratie politiei.
"...."O "declaratie" ,asa cum ii spune si numele ,reprezinta o vointa a dumneavoastra si in nici un caz nu puteti fi constrans pentru a face acest lucru si cu atat mai grav sa vi se puna intrebai ,transformand "declaratia" intr-un "interogatoriu".


Cateva precizari

In urma unei citatii din partea Parchetului de pe langa Curtea de Apel Buc, am dat o declaratie de martor la sfarsitul lui August 2011. Declaratia de martor data de mine, se refera la un accident rutier, accident in urma caruia un om a murit

Ieri, 29.11.2011 am gasit lipit pe usa o citatie de la Ploitie, in calitate de Faptuitor, pentru ziua de astazi 30.11.2011. M-am prezentat, fara avocat. Lucratoarea de la politie la insistentele mele a spicuit evaziv din dosar, afland astfel ca sunt acuzat cum ca as fi martor mincinos in cazul accidentului rutier de mai sus. NU am declarat absolut NIMIC.

Am solicitat lucratoarei de la politie sa consemneze, intr-un Proces Verbal ca m-am prezentat si ca nu am nimic de declarat, iar aceasta mi-a raspuns ca un Proces Verbal implica alte proceduri si ca oricum se elibereaza intr-un singur exemplar??? Astfel,

refuzand intocmirea unui Proces Verbal, a scris de mana pe citatie ca revine pe data de 12.12.2011. Voi reveni cu un avocat

Cat despre Vointa mea, vointa unui cetatean liber intr-o tara libera nu pot de cat sa spun ca am fost tarat in toata treaba asta impotriva vointei mele si desi sunt un cetatean liber, sunt nevoit sa ma aflu in locuri unde nu doresc sa ma aflu (parchet/ politie) si sa fac lucruri pe care nu mi le doresc (declaratii si accesorii ale acestora)

Stranie libertate, ciudata lume....
Am dat o declaratie de martor intr-un caz penal in urma unei citatii.
Acum sunt chemat la politie in calitate de Faptuitor.

Cum procedez? Ma prezint la politie fara avocat, solicit amanare (se poate?)
Citatia de la politie a venit ieri, iar azi trebuie sa fiu acolo. Este incredibil
Va rog respectuos sa ma ajutati cu indrumari.

Va multumesc
G David a scris:
Prescrierea datoriilor mai vechi de cinci ani se poate produce daca cei de la fisc nu procedat la executarea silita inainte de expirarea perioadei de prescriptie.
Mai inatai va adresati la cei de la fisc.


Pai, PFA-ul a fost inregistrat in 2003 si am aflat acum ca a fost radiat din oficiu de catre CCIR in 2010.

In tot acest timp, fiscul nu m-a instiintat de nimic, am primit insa acum in 2011 o executare silita pt., zic ei impozitul minim datorat plus ramasite si dobanzi ce deriva din acest impozit pt toata perioada 2003-2011.

Fiscul m-a sfatuit sa depun declaratia rectificativa pt toti anii anteriori (formular 200) cu valoare venituri zero, dar eu cred ca sunt indreptatit sa solicit si stergerea datoriilor mai vechi de cinci ani, asta pentru ca, daca ei m-ar fi anuntat in 2004, (cand de fapt si de drept nu s-a mai realizat niciun venit) ca am ceva de plata, as fi platit acea suma modica si as fi suspendat imediat autorizatia.

Va multumesc anticipat pentru sprijin.

Revin asupra situatiei descrise mai sus, cu o noua intrebare.
Este posibil ca pentru datoriile mai vechi de cinci ani sa solicit prescrierea conform Legii?
Pot adresa aceasta cerere direct ANAF-lui sau trebuie sa ma adresez instantei?

Precizez ca intre timp PFA-ul a fost radiat din oficiu in 2010.
george_neagu a scris:
Puteti citi informatii (cam de la art.17 si urmatoarele) la urmatoarea adresa [ link extern ] >

raspunsul dvs. imi este de mare folos
va multumesc

Buna ziua

Sunt administratorul (unic asociat) unei societati comerciale, care de mai bine de un an nu mai produce niciun venit, ba dimpotriva produce pierderi.

Stocul disponibil la data curenta nu mai poate fi valorificat nici macar la pretul de achizitie din facturile de marfa aferente (exceptand costurile implicite achizitiei cum ar fi transport, vama, TVA avans etc...), datorita modificarilor rapide de pret din piata, a preferintelor pietei, uzurii morale etc....

Doresc sa lichidez stocul la un pret sub cel de achizitie, sa achit datoriile pe care le are firma si apoi sa o radiez.

Va rog sa-mi spuneti ce pasi trebuie sa urmez si legile care reglementeaza o astfel de procedura de lichidare.

avocatcamelia a scris:

Este obligatorie plata contributiei la fondul de sanatate.
Se pot contesta penalitatile in situatia in care nu s-a primit decizia de impunere pentru fiecare an, conform codului fiscal. Penalitatile se calculeaza de la data primirii deciziei de impunere.
Se poate face contestatie si la suma datorata daca ati primit doar titlu executoriu si nu si decizia de impunere.


Buna ziua,

Ma aflu intr-o situatie foarte similara cu cea de mai sus.

In data de 19.09.2011 data postei, am ridicat un plic in nume propriu (fara stampila pfa), care s-a dovedit a fi de la de la fisc, si care ma instiinta ca sunt executat silit pentru neplata impozitului forfetar calculat din 2009 martie pana in prezent, penalitatile ridicandu-se astfel la halucinanta suma de 5660 lei. Foarte probabil ca dupa acelas algoritm voi primi si pentru neplata contributiilor sociale un astfel de plic.

Mentionez ca nu am primit/ ridicat niciodata niciun plic si nicio instiintare cu privire la situatia pfa-lui de la organul fiscal.

Doresc sa depun contestatie la tribunal prin intermediul unui avocat, motiv pentru care va rog respectuos sa-mi spuneti daca sunt sanse de castig si ce ar mai trebui sa am in vedere

Va multumesc
Alexandru V.