avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... pfa instintare plata contributii sanatate pe 5 ani
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

pfa instintare plata contributii sanatate pe 5 ani

pfa -taximetrie a primit instiintare privind plata pe ultimi 5 ani din urma,exista vreo modalitate de contestare/
Cel mai recent răspuns: chucho , utilizator 09:23, 1 Octombrie 2011
Este obligatorie plata contributiei la fondul de sanatate.
Se pot contesta penalitatile in situatia in care nu s-a primit decizia de impunere pentru fiecare an, conform codului fiscal. Penalitatile se calculeaza de la data primirii deciziei de impunere.
Se poate face contestatie si la suma datorata daca ati primit doar titlu executoriu si nu si decizia de impunere.
Ultima modificare: Luni, 19 Septembrie 2011
Cab. Av. Camelia TUGUI, Avocat
avocatcamelia a scris:

Este obligatorie plata contributiei la fondul de sanatate.
Se pot contesta penalitatile in situatia in care nu s-a primit decizia de impunere pentru fiecare an, conform codului fiscal. Penalitatile se calculeaza de la data primirii deciziei de impunere.
Se poate face contestatie si la suma datorata daca ati primit doar titlu executoriu si nu si decizia de impunere.


Buna ziua,

Ma aflu intr-o situatie foarte similara cu cea de mai sus.

In data de 19.09.2011 data postei, am ridicat un plic in nume propriu (fara stampila pfa), care s-a dovedit a fi de la de la fisc, si care ma instiinta ca sunt executat silit pentru neplata impozitului forfetar calculat din 2009 martie pana in prezent, penalitatile ridicandu-se astfel la halucinanta suma de 5660 lei. Foarte probabil ca dupa acelas algoritm voi primi si pentru neplata contributiilor sociale un astfel de plic.

Mentionez ca nu am primit/ ridicat niciodata niciun plic si nicio instiintare cu privire la situatia pfa-lui de la organul fiscal.

Doresc sa depun contestatie la tribunal prin intermediul unui avocat, motiv pentru care va rog respectuos sa-mi spuneti daca sunt sanse de castig si ce ar mai trebui sa am in vedere

Va multumesc
Alexandru V.

Revin asupra situatiei descrise mai sus, cu o noua intrebare.
Este posibil ca pentru datoriile mai vechi de cinci ani sa solicit prescrierea conform Legii?
Pot adresa aceasta cerere direct ANAF-lui sau trebuie sa ma adresez instantei?

Precizez ca intre timp PFA-ul a fost radiat din oficiu in 2010.

Prescrierea datoriilor mai vechi de cinci ani se poate produce daca cei de la fisc nu procedat la executarea silita inainte de expirarea perioadei de prescriptie.
Mai inatai va adresati la cei de la fisc.



G David a scris:
Prescrierea datoriilor mai vechi de cinci ani se poate produce daca cei de la fisc nu procedat la executarea silita inainte de expirarea perioadei de prescriptie.
Mai inatai va adresati la cei de la fisc.


Pai, PFA-ul a fost inregistrat in 2003 si am aflat acum ca a fost radiat din oficiu de catre CCIR in 2010.

In tot acest timp, fiscul nu m-a instiintat de nimic, am primit insa acum in 2011 o executare silita pt., zic ei impozitul minim datorat plus ramasite si dobanzi ce deriva din acest impozit pt toata perioada 2003-2011.

Fiscul m-a sfatuit sa depun declaratia rectificativa pt toti anii anteriori (formular 200) cu valoare venituri zero, dar eu cred ca sunt indreptatit sa solicit si stergerea datoriilor mai vechi de cinci ani, asta pentru ca, daca ei m-ar fi anuntat in 2004, (cand de fapt si de drept nu s-a mai realizat niciun venit) ca am ceva de plata, as fi platit acea suma modica si as fi suspendat imediat autorizatia.

Va multumesc anticipat pentru sprijin.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributii cass stabilite din oficiu, retroactiv, pentru pfa alinageorgia alinageorgia Am avut pana in ianuarie 2016 un birou de arhitectura (PFA), deci care din 01.01.2016 a fost desfiintat. La momentul desfiintarii nu am avut datorii (impozite ... (vezi toată discuția)
Accesorii de plata pfa carmenred carmenred buna ziua.la inceputul anului 2007 mi-am inchis scurta activitate de pfa,iar la data radierii persoanei fizice toate impozitele erau platite la zi(conform ... (vezi toată discuția)
Af cu datorii catre fisc onitza_eu onitza_eu Buna ziua!Am si eu o problema la care sper sa-mi puteti raspunde. Am avut deschisa o firma AF impreuna cu sotul meu pe care am inchis-o in anul 2004.Cei de la ... (vezi toată discuția)