avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Activitate blitzblitz

Activitate blitzblitz

Am rezolvat problema :). Las mai jos care este flow-ul, ma gandesc ca va fi util si altor persoane:

Vizita 1

Vizita 1 se face la "taxe si impozite unde erai inainte".
Ai nevoie de original si copii pentru: talon, cartea de identitate a masinii, buletin.
Aici se completeaza o cerere de transfer.
Cei de la taxe si impozite elibereaza un fel de dosar + o fisa de inmatriculare.

Cu acest dosar si fisa de inmatriculare se merge la taxe si impozite unde esti acum.
In plus am primit o adeverinta ca nu mai sunt in evidenta lor.
Desigur, inainte de toate trebuie sa ai platit impozitul pe masina

Vizita 2

Vizita 2 se face la "taxe si impozite unde esti acum" cu dosarul si fisa de inmatriculare de mai sus.
Desigur si original si copii pentru: talon, cartea de identitate a masinii, buletin.
Cei de aici vor pune o stampila pe fisa de inmatriculare.

Cu aceasta fisa de inmatriculare se merge la Politie (permise Pipera)


Vizita 3

Acte necesare:

Fisa de inmatriculare de mai sus
Original si copii pentru: talon, cartea de identitate a masinii, bulletin, RCA
+ se completeaza o cerere
+ 37 ron cash de achitat


Noul talon e gata in 48h de la depunerea actelor.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati sa inteleg care este fluxul (procesul) pentru a schimba talonul auto in urma schimbarii domiciliului.

Acum cateva zile am schimbat domiciliul (de la Sectorul 3 la Sectorul 4).
Nu imi este clar ce anume ar trebui sa fac la Directia de Taxe si Impozite Sectorul 3.

Sa le zic sa faca transferul sau sa ma scoata din evidenta lor?
Intreb asta pentru ca pe site-ul lor sunt doua puncte diferite:

5. Scoaterea din evidente a mijloacelor de transport
6. Transfer auto

Multumesc
Răspuns la discuția Program liniste bloc
Multumesc frumos pentru raspuns.
Răspuns la discuția Program liniste bloc
Da, am comunicat verbal doamnei administrator legat de perioada de renovare si am pus si afise pe scara. Este necesar ca anunutul catre administratie sa aiba o nota oficiala?
Buna ziua,

Am achizionat recent un apartament intr-un bloc si am si inceput lucrarile de renovare. Mai concret schimbam instalatia electrica, ceea ce prusune "spart" cu bormasina in beton.

Administratora mi-a comunicat ca programul de liniste este 13-17.
Am cateva intrebari:

1. Tinand cont ca in lege scrie intervalul 13-14, daca un vecin ma reclama la Politie ca fac zgomot la ora 15, pot fi amendat?
2. In afara programului de liniste al blocului (13-17) eu pot sa fac orice zgomot sau trebui sa nu depasesc un anumit numar de decibeli? Care e limita? Cine masoara ca am depasit limita? Politia?

Multumesc.
Multumesc pentru raspunsul prompt.
Buna ziua,

Urmeaza sa cumpar un apartament in sectorul 4 iar propietarul actual detine loc de parcare platit la Primaria Sectorului 4.
Se poate prelua locul de parcare al proprietarului actual? Sau altfel spus prin ce metode legale as putea sa o fac?
Multumesc.
Multumesc pentru raspunsul prompt.
Buna ziua,

Urmeaza sa cumpar un apartament construit in 1980 de la primul (si unicul) proprietar. Proprietarul a achizionat imobilul de la ICVL Bucuresti.

Ideea este ca proprietarul nu mai are actul de proprietate in orginal (l-a pierdut). De mentionat, ca in Ianuarie 2019 cand a facut cadastrul avea actul proprietate in orginal. Acum a depus actele pentru emiterea unui duplicat.

Intrebarea mea este, ce riscuri sunt achizionand imobilul cu act proprietate duplicat? La ce ar trebui sa fim atenti?

Multumesc.
Buna ziua,

Am un PFA norma de venit si doresc sa imi suspend activitatea PFA-ului.
Am vreo obligatie financiara (cas, cass, impozit) pe perioada suspendarii PFA-ului?

Multumesc