avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Activitate ianh

Activitate ianh

Buna ziua,
Ma poate ajuta cineva cu practica judiciara referitoare la aprobarea tacita in cazul autorizatiilor de construire? Ma intereseaza solutiile date in sensul obligarii primarului la emiterea autorizatiei de construire raportate la prevederile O.G. nr. 27/2003 privind procedura aprobarii tacite.
Va multumesc.
Va multumesc pentru raspuns.
1. s-a emis o adresa de completare, s-au depus inscrisurile solicitate;
2. s-a emis din nou adresa de completare la "raspunsul solicitantului", solicitantul autorizatiei a raspuns si aici s-a oprit sirul corespondentei, de atunci trecand mai mult de 45 zile.
Buna ziua,
In ceea ce priveste aprobarea tacita in cazul autorizatiilor de construire, va rog sa-mi spuneti cum se regaseste in practica judiciara acest aspect. Poate interveni aprobarea tacita si in cazul in care ulterior depunerii cererii de autorizare a avut loc un schimb de corespondenta intre solicitant si autoritatea publica competenta aceasta din urma insa fara sa mai reactioneze la raspunsul solicitantului de mai bine de 45 zile?
Va multumesc pentru eventualele raspunsuri.
Răspuns la discuția dreptul de superficie
..."obtinut in instanta" evident printr-o actiune in constatare... va multumesc mult pentru informatie... insa mai am o nedumerire legata de acces la aceasta constructie... terenul care o imprejmuieste este in coproprietate fortata si perpetua, coproprietar fiind si eu ca urmare a dobandirii prin contract de vanzare-cumparare a unei parti dintr-un alt imobil-constructie ce ocupa partial suprafata de teren in cauza... am nevoie de drept de servitute in acest caz, pentru a ajunge la constructia unde sunt doar eu proprietar?
Răspuns la discuția dreptul de superficie
constructia existenta este inscrisa in C.F., de asemenea, si terenul ocupat de aceasta; problema apare ca urmare a nestiintei (sau poate din rea vointa) a unor functionari din primarie care imi solicita acum printr-o adresa - in urma depunerii documentatiei pentru autorizatia de construire a mansardei si in plus de conditiile impuse (si indeplinite de mine) in certificatul de urbanism - un "acord al proprietarului de teren transmis cu drept de superficie in favoarea proprietarului constructiei", cerinta care in opinia mea este abuziva mai ales ca acest drept de superficie l-am obtinut in instanta de judecata.
Răspuns la discuția dreptul de superficie
sa inteleg ca nu am nevoie de acordul proprietarului terenului pe care se afla constructia pentru a obtine autorizatie de construire a mansardei?
Pot sa mansardez o constructie existenta (al carei proprietar sunt) pe un teren pentru care am drept de superficie? Mentionez ca pe terenul ce excede acestei constructii sunt coproprietar. Va multumesc...