avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate dip2011

Activitate dip2011

Am incercat evident si am fost directionati catre Administratia Financiara. Totusi aceeasi Administratie Financiara detine alte decizii si procese verbale de impunere numai cel in cauza nu. Exista un opis al acestor procese verbale la Administratie? Multumesc!
Ma intereseaza cum pot face rost de un proces verbal / decizie de impunere din 1947 daca acesta nu e de gasit la Administratia Financiara. Exista copii ale lor? Cine ii controleaza pe cei de la Administratie sa nu sustraga sau sa bage sub pres un asemenea proces verbal? Exista un opis al acestor procese verbale? Multumesc!
detin o parte dintr-un imobil in ploiesti in care suntem 3 coproprietari. partial imobilul mai are chiriasi ale caror contracte cu statul au expirat sau al caror contract de vanzare cumparare a fost anulat. deoarece nu ne-am inteles amiabil cu impartirea, s-a facut expertizarea si partajarea in functie de valoare. expertizarea s-a facut dupa planuri, fara a intra efectiv in imobil decat in mica parte (scari, beci - ambele insalubre). imediat ce procesul de partaj s-a terminat cu definitiv si irevocabil la curtea de apel, doi dintre noi am inceput procesele de evacuare a chiriasilor care stateau in imobil fara nici o baza legala. la intrarea in spatii am constatat ca expertiza nu numai ca nu corespunde cu realitatea din teren ca masuratori si imparteli de constructie ci si ca experta a multiplicat numarul de apartamente si garsoniere, din 10 ajungandu-se la 15, in felul asta scazandu-le din valoare si din utilitate. in acest moment noi cei 2 care am inceput evacuarile am hotarat sa cerem repararea acestei erori, cu atat mai mult cu cat cel de-al 3lea coproprietar nu cade la intelegere cu noi. care este calea de atac asupra acestei imparteli atata timp cat partajul a fost judecat si s-a dat sentinta definitiva si irevocabila. multumesc.
update:
unul din ceilalti doi mostenitori este mostenitor testamentar, respectiv este sotia unuia din cei 3 sotul sau decedand. cei trei erau verisori. sotul decedat lasa testament in care nu apare cota indiviza din apartamentul ramas in comun in perioada comunista, ulterior casa este revendicata in intregime si retrocedata in parti egale celor 3.
intrebarea mea actuala este:
1. ce drept are succesoarea sotului comparativ cu ceilalti 2 verisori si in ce procente raportat la intreg imobilul?
2. din moment ce in succesiunea testamentara a sotiei decedatului nu apare cota parte indiviza din apartamentul comun celor 3, ea mai are dreptul sa ceara cota parte din apartament? si daca da in ce procente?
Am un imobil care in baza legii 112 a fost retrocedat, din care 1 apartament catre mine ca proprietar iar restul de 11 apartamente au fost vandute de catre ICRAL chiriasilor care stateau in el. Deoarece vanzarea a fost facuta dupa data depunerii cererii de retrocedare, ICRAL-ul a vandut in mod ilegal cele 11 apartamente. La aparitia legii 10/2001 care a dat dreptul de retrocedare fostilor proprietari s-a constatat ca legea a fost incalcata. In acel moment am intentat procese de anulare a contractelor de vanzare-cumparare si inchiriere tuturor celor care au cumparat cu rea credinta. Procesele au fost castigate cu hotarari definitive si irevocabile in favoarea mea. Dupa emiterea hotararilor definitive si irevocabile (aceste hotarari fiind depuse la dosarul de retrocedare) comisia de retrocedare a retrocedat intregul imobil. La data retrocedarii au mai aparut in actul de retrocedare alti 2 mostenitori care au primita cota parte din imobil respectiv 1/3 de fiecare.

Intrebarea mea este:
Daca cele 11 apartamente din imobil au fost castigate doar de mine in procese, aceste apartamente intra in proprietatea mea sau sunt impartrite cu ceilalti 2 mostenitori?
Specific faptul ca pe toata perioada de 10 ani cat au durat procesele ceilalti 2 mostenitori nu au aparut niciodata la instante, nu au facut parte din procese si nu au contribuit financiar cu nimic.
In acelasi timp pe site-ul Primariei Capitalei din cei 3 mostenitori carora li s-a retrocedat cota parte din imobil nu apar decat 2.
In acest moment am proces de partaj si sunt interesat de situatia juridica a apartamentelor care au fost castigate doar de mine.

Multumesc.