avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 945 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela1908

Activitate mihaela1908

Pentru ca nu am alte venituri trebuie sa platesc contributie la CNAS pentru venitul obtinut din inchiriere. Numai ca cei de la ANAF, unde ar trebui sa se plateasca acum si aceasta contributie, au spus ca aceasta se plateste pentru tot anul 2013 in ianuarie 2014! La intrebarea cum pot dovedi ca sunt asigurata si cum pot beneficia de asigurarea medicala, raspunsul a fost ca ,daca vreau sa beneficiez de asigurare medicala, trebuie sa platesc acea contributie minima pe care o platesc cei care nu au nici un venit si implicit nici asigurare medicala! Si ca " oricum eu nu beneficiez de gratuitate numai din contributia pe chirie". Si asta in conditiile in care contributia mea din chirie ar fi clar mai mare decat acea contributie minima.
Intrebarea mea ar fi daca mai sunt si alte persoane care s-au lovit de problema asta, sau care cunosc situatia asta. Si cat in povestea mea este rea vointa a functionarei si cat sunt scapari ale legilor si reglementari in aplicarea lor. Pentru ca , din cate inteleg eu in cazul asta, eu am doar obligatia sa platesc dar nu si dreptul sa beneficiez de asigurare medicala.
Discuție Legea chiriilor
Am un apartament pentru inchiriat si as vrea sa gasesc cea mai recenta lege a chiriilor. Multumesc mult pentru cine trimite un link sau oposteaza aici.
Am o garsoniera inchiriata si am imputernicit pe cineva sa declare pentru mine acest venit la finante. Acolo i s-a spus ca trebuie platit impozit 148 lei pe luna la aceasta chirie de 784 de lei.Cum au facut acest calcul cand prima data i s-a spus imputernicitului ca metoda de calcul a impozitului este 16% din 75% din valoarea venitului, adica 94 lei. Poate cineva sa ma lamureasca cum se calculeaza impozitul pe venit,eventual un site oficial in internet unde sa gasescmetoda de calcul
Nu am decat unul
Pentru veniturile din inchiriere se plateste impozit si contributia la CNAS. Daca locuiesc in strainatate si practic nu beneficiez in Romania de asigurare medicala trebuie sa platesc aceasta contributie'?