avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Activitate crysty90

Activitate crysty90

sunt angajat cu jumatate de norma.
pana la 1 august 2017 valoarea punctului de pensie era calculat la 50% din valoarea salariului minim pe economie.

intrebarea mea este:
odata cu introducerea de la 1 august 2017 a bazei minime de impozitare egala cu salariul minim pe economie pentru CAS si CASS, adica 1450 lei, creste valoarea punctului de pensie? se considera ca fiind norma intreaga?

stiu situatia in care daca sunt angajat cu 4h/zi in privinta stagiului de cotizare se socoteste ca fiind o zi completa de munca, cum se socoteste la 8h/zi insa nu stiu situatia in cazul valorii punctului de pensie de la 1 august 2017.

multumesc
si eu sunt de acord ca trebuie sa beneficiez de orele de repaus si abia dupa acestea sa mi se acorde zilele de CO. am intrebat la ITM si mi au zis acelasi lucru.

multumesc pentru interesul acordat.
freeelis a scris:

CO nu se calculeaza dupa turele in care lucrati.

Intr-adevar, CO se va calcul aincepand cu data de 11.08.2015.



puteti sa imi explicati de ce nu se tine cont de repausul dupa tura de noapte? sa stiu pe viitor.
buna ziua.
lucrez la o firma de paza cu programul 12/24 12/48, contract de munca individual.
mai am de luat 14 zile de concediu de odihna.

cum se calculeaza corect concediul?
in acele 14 zile de concediu de odihna intra si cele 2 zile de repaus dupa tura de noapte? sau cele 2 zile de repaus nu se socotesc ca fiind zile de CO?

intreb pentru ca ultima mea tura mea de noapte, inainte de CO este pe data de 10.08 si zilele de CO au inceput sa imi fie socotite din ziua de 11.08.
nu era corect ca prima zi de CO sa fie pe data de 13.08? adica sa beneficiez de cele 2 zile de repaus dupa cele 12h de noapte lucrate.

si inca o intrebare...
daca ultima zi de CO este intr o zi de vineri, urmatoarea zi, adica sambata, angajatul trebuie sa se prezinte la munca nu?

multumesc!
situatia s-a rezolvat definitiv. multumesc de sfaturi
dupa nenumarate mail-uri la toate adresele asiguratorului, s-au hotarat si ei sa ma sune sa ma intrebe de pagubit, cum ca nu raspunde la telefon ( vrajeala). cand au vorbit cu pagubitul i-au zis ca nu e bine sa ma dea in judecata ca cica tot ei platesc, jegosi.
intr-un final au zis ca asteapta un raspuns de la societatea bulgareasca si ca in cateva saptamani il cheama la service, sper ca s-a rezolvat.
Răspuns la discuția ORDIN DE RESTRICTIE
se poate obtine un asa zis "ordin de restrictie"hotarare judecatoreasca pentru o persoana care deranjeaza un spatiu public, de exemplu un bar de mai multe ori?
orice informatie este binevenita, momentan nimic nou, o sa postez cand aflu ceva.
la cat ajunge onorariul unui avocat pentru aceasta situatie? aproximativ.
cristicdr a scris:

Nu are cum sa va dea in judecata pe dumneavoastra. Este o prostie. In cel mai rau caz, daca va face asta, dumneavoastra va puteti plati un avocat care sa va reprezinte si va veti apara prin faptul ca detineati o asigurare de raspundere civila auto valabila la momentul accidentului, dupa care respectivul nu are decat sa se judece cu societatea respectiva unde aveti dvs RCA. Daca va pierde procesul (lucru care cu siguranta se va si intampla, asta daca nu veti ajunge la o intelegere amiabila), ii puteti cere si cheltuieli de judecata ca sa acoperiti costurile platii avocatului dvs.
Ar mai fi o varianta...daca pagubitul avea asigurare CASCO, isi poate repara masina in baza acestei asigurari, urmand ca ulterior societatea unde dumnealui are casco, sa isi ceara banii de la firma de asigurari din Bulgaria. In cazul acesta, se discuta la un alt nivel, de la societate la societate. Daca nu are casco, ar putea sa se adreseze BAAR ( Biroul Asiguratorilor de Autovehicule din Romania), o institutie ce mediaza toate incidentele la nivel de tari, asta ca sa mai incerce totusi sa recupereze banii de la societatea de unde dvs aveati asigurare si sa nu se ajunga chiar in instanta. Va pot ajuta si cu un numar de telefon in acest caz: 021 319 13 02 sau 021 319 13 03. Insa reamintesc ceea ce a spus cineva mai sus...ASIGURAREA DVS SPER SA FIE VALABILA DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE...

O seara placuta!


corespondentul a zis ca nu are cum sa imi zica daca este sau nu valida si nici cei de la BAAR.

in schimb am trimis un mail societatii bulgaresti, cu un text tradus pe net in bulgara si mi-au confirmat ca asigurarea este valida.

in ce caz imi sunt de folos numerele de telefon afisate? mentionez ca nu are CASCO si a luat legatura si cu cei de la BAAR, iar ca raspuns i-au trimis un mail prin care ii zicea ca au trimis un mail societatii bulgaresti si ca asteapta un raspuns, insa raspunsul nu a venit nici in ziua de azi.
totusi mi se pare ciudat caci societata a raspuns unui simplu client si nu a raspuns solicitarii BAAR-ului