avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate biz_corp

Activitate biz_corp

Multumesc pentru raspunsuri.
Am vorbit cu cei de la ORC si m-au lamurit.
Răspuns la discuția Retragere administrator
O intrebare referitoare la renuntarea din functia de administrator:
- daca administratorul renunta la functie prin demisie inregistrata la societate si la ORC, ceilalti administratori pot da in judecata si cere despagubiri administratorului care renunta la functie ?
Răspuns la discuția retragere administrator
Pentru o situatie similara am urmatoarea intrebare:
- daca unul din adimistratori doreste sa renunte doar la aceasta functie si celalalt administrator nu este de acord, cum se poate proceda ?
Buna ziua,

In momentul de fata firma noastra realizeaza diverse produse software.
Anul acesta dorim sa realizam un site web si sa vindem spatii de publicitate pe acest site. De aici avem doua intrebari:
1. Trebuie modificat obiectul de activitate?
2. Pe factura se poate trece "servicii software conform contract..." sau trebuie contract pentru inchiriere spatiu de publicitate?

Multumesc
sad a scris:

Poate sa invoce oricare din motivele pe care le-ati enumerat. Ideea este ca n-ar fi rau sa angajati un avocat pentru aceste demersuri, pentru a va maximiza sansele. Fiecare meserie are dedesubturile ei.


Mai este valabil faptul ca poti parasii functia de administrator intr-o firma in care esti asociat prin renuntarea la functie ?
Buna ziua,

Vin cu urmatoarea situatie: sunt asociat minoritar (si administrator) intr-un SRL X; pe langa societatea X am mai infintat un SRL Y la care sunt asociat unic si administrator. In momentul de fata doresc sa cedez partile sociale din SRL X (de pe numele meu) catre SRL Y . Se poate face acest lucru ?

Multumesc