Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Un SRL poate prelua parti sociale la alt SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Un SRL poate prelua parti sociale la alt SRL

Buna ziua,

Vin cu urmatoarea situatie: sunt asociat minoritar (si administrator) intr-un SRL X; pe langa societatea X am mai infintat un SRL Y la care sunt asociat unic si administrator. In momentul de fata doresc sa cedez partile sociale din SRL X (de pe numele meu) catre SRL Y . Se poate face acest lucru ?

Multumesc
DA !
Va puteti documenta pe site-ul: www.onrc.ro.

SUCCES !!!
Da, se poate face prin procedura transmiterii prin cesiune a partilor sociale.
Multumesc pentru raspunsuri.
Am vorbit cu cei de la ORC si m-au lamurit.