avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1931 soluții astăzi
Forum Activitate pocolstefan

Activitate pocolstefan

Răspuns la discuția Inscriere in CF
Am auzit ca se poate face si prin notar, unde termenul este mai scurt decat prin instanta, daca familia face succesiune.
Este posibil si prin notar? Daca da, care ar fi pasii?
Multumesc.
Discuție Inscriere in CF
Buna ziua,

am cumparat in anul 2000 mai multe terenuri, pe un teren intravilan se afla construita o casa, terenurile au fost cumparate cu un contract de mana cu martori. Pe teren exista doar titlu de proprietate pe numele vechiului proprietar.
Casa a fost construita in anii 70 si apare doar la primarie. Intre timp vanzatorul a decedat, acesta are sotie si 3 copii care inca traiesc. Care ar fi pasi de urmat pentru a inscrie casa si terenurile in CF.

Multumesc.
Răspuns la discuția Incasare facturi
Pana acum am avut cont de pfa la Raiffeisen, din cauza comisioanelor vreu sa deschid la Intesa, pana se rezolva cu contul de Intesa, pot sa incasez facturile asa?
Nu este corect dar totusi este posibil, legal?
Buna ziua,

pana acum am incasat facturile pe contul meu (cont de Raiffeisen) dar vreau ca viitoarele facturi emise sa fie incasate in contul sotiei (cont de Intesa).
Se pot incasa facturile emise de pe PFA in alt cont decat contul folosit pana acum, contul sotiei?

Multumesc.
Buna ziua,

sunt inregistrat ca PFA cu norma de venit cu codul caen 8219 Activităţi de fotocopiere, de pregătire a documentelor şi alte activităţi specializate de secretariat.
Intrebarea mea este daca pot factura sau incheia contracte "prestari servicii grafica" sau "prestari servicii grafica documente" cu acest cod CAEN.
Daca nu este posibil (legal) care sunt repercursiunile daca facturez sau inchei un contract asa.


O zi buna.
Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu un model de formulare a cererii de concesiune, nu gasesc nicaieri.

Va multumesc,
Buna ziua,

as dori sa stiu daca pe un teren concesionat se poate infiinta o societate comerciala.
Terenul este fara constructii si este concesionat de la o primarie.
Pe acest teren as dori sa fie sediul social, o cladire urmand a fi ridicata ulterior.

Multumesc anticipat.