Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inscriere in CF
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inscriere in CF

Buna ziua,

am cumparat in anul 2000 mai multe terenuri, pe un teren intravilan se afla construita o casa, terenurile au fost cumparate cu un contract de mana cu martori. Pe teren exista doar titlu de proprietate pe numele vechiului proprietar.
Casa a fost construita in anii 70 si apare doar la primarie. Intre timp vanzatorul a decedat, acesta are sotie si 3 copii care inca traiesc. Care ar fi pasi de urmat pentru a inscrie casa si terenurile in CF.

Multumesc.
În primul rând trebuie o acțiune în instanță în urma căreia să se dea o hotărâre care să țină loc de contract de vânzare cumpărare. Vânzătorul fiind decedat , ca pârât va fi soția acestuia. (aceasta poate să nu se prezinte în instanță) După obținerea hotărârii. se face dosar de carte funciară-o documentație cadastrală, certificat fiscal, etc. Pentru intabularea casei, deoarece este construită înainte de 2001, aceasta se va întabula pe baza certificatului de atestare fiscală eliberat de primărie prin care se atestă achitarea tuturor obligațiilor fiscale precum și a doc. cadastrale aferente. Conținutul certificatului fiscal trebuie să fie conform anexei 9 la Ordin ministru de finanțe
Am auzit ca se poate face si prin notar, unde termenul este mai scurt decat prin instanta, daca familia face succesiune.
Este posibil si prin notar? Daca da, care ar fi pasii?
Multumesc.