Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare societate comerciala pe un teren concesionat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare societate comerciala pe un teren concesionat

Buna ziua,

as dori sa stiu daca pe un teren concesionat se poate infiinta o societate comerciala.
Terenul este fara constructii si este concesionat de la o primarie.
Pe acest teren as dori sa fie sediul social, o cladire urmand a fi ridicata ulterior.

Multumesc anticipat.
Depinde de Registrul Comertului. Regulile difera de la un judet la altul. In mod normal pentru sediu va trebuie o adresa de corespondenta, un document de proprietate. Concesiunea este pe termen limitat din cate stiu... Succes!
Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu un model de formulare a cererii de concesiune, nu gasesc nicaieri.

Va multumesc,
Pentru a putea stabili sediul social pe terenul concesionat este necesar sa faci dovada existentei unei constructii.