avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare societate comerciala pe un teren concesionat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare societate comerciala pe un teren concesionat

Buna ziua,

as dori sa stiu daca pe un teren concesionat se poate infiinta o societate comerciala.
Terenul este fara constructii si este concesionat de la o primarie.
Pe acest teren as dori sa fie sediul social, o cladire urmand a fi ridicata ulterior.

Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Denisa Stanca , Avocat 10:41, 7 Octombrie 2011
Depinde de Registrul Comertului. Regulile difera de la un judet la altul. In mod normal pentru sediu va trebuie o adresa de corespondenta, un document de proprietate. Concesiunea este pe termen limitat din cate stiu... Succes!
Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu un model de formulare a cererii de concesiune, nu gasesc nicaieri.

Va multumesc,
Pentru a putea stabili sediul social pe terenul concesionat este necesar sa faci dovada existentei unei constructii.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sediu social pfa teokoli teokoli Buna ziua, ma puteti ajuta va rog cu o problema. Am un verisor care are domiciliul pe proprietatea mea dar nu locuieste acolo, iar acum doreste sa-si faca un ... (vezi toată discuția)
Proprietarul constructiei ridicate pe un teren concesionat iuliainstant iuliainstant Buna ziua, intrebarea mea este urmatoarea: cine este proprietarul constructiei ridicate pe un teren concesionat de la consiliul local? Concesionarul - ... (vezi toată discuția)
Sediu social firma mony06 mony06 As dori sa stiu daca sediul social al unei firme poate fii un teren fara construcie ? (vezi toată discuția)