Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale sediu social firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

sediu social firma

As dori sa stiu daca sediul social al unei firme poate fii un teren fara construcie ?
Sediul social al unei firme reprezinta in primul rand locul unde se gasesc documentele firmei, adica cel putin un spatiu cu destinatie de birou.
Numai daca achizitionati un magazin din termopane pe care sa-l instalati pe terenul respectiv.
Am declarat in modul acesta un punct de lucru. Binenteles am facut dovada achizitionarii, la care am anexat un inscris de la primarie.
denisas a scris:

Numai daca achizitionati un magazin din termopane pe care sa-l instalati pe terenul respectiv.
Am declarat in modul acesta un punct de lucru. Binenteles am facut dovada achizitionarii, la care am anexat un inscris de la primarie.

Nu faceti confuzia intre sediu social, pe care trebuie sa-l aveti inca de la infiintarea firmei, cu spatiu de birouri, si punct de lucru, pe care-l poti deschide ulterior.
Intrebarea era despre sediu social.
Colegul procmarci are dreptate.
Pentru sediu social nivelul de exigenta este mai ridicat si este normal sa fie asa.
Amplasarea unei constructii cu caracter provizoriu, cum ar fi un chiosc de termopan, nu este suficienta si, in general, nu este acceptata o astfel de variata pentru stabilirea sediului social.
Lucrurile stau cu totul altfel pentru un punct de lucru.
Mda, depinde. Lucrul acesta am reusit sa-l fac in Giurgiu, ulterior societatea si-a mutat sediul social la acel punct de lucru (am facut lucrul acesta personal pentru cineva din familie). Este vorba de un teren intravilan cu numar postal, iar constructia din termopan este destul de mare compartimentata in 2 incaperi etc.

Recunosc ca am avut ceva emotii, dar nu am intampinat probleme, imi amintesc ca mi-au cerut un inscris de la Primarie din care sa reiasa ca acea constructie este amplasata pe terenul respectiv (nu imi amintesc exact, se intampla acum 2 ani).

O alta solutie ar fi sa va stabiliti sediul social la sediului unui avocat (cel mult 1 an) si sa declarati punctul de lucru asa cum am aratat anterior