Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Firma la bloc sau locuinta?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Firma la bloc sau locuinta?

Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca se poate ca int-un apartament sa existe sediu de firma (chiosc)si isi desfasoara activitatea ,dar in acelasi timp si locuieste (6pers./apartament de 2 camere)??

multumesc
Eu zic ca se poate. La ORC se accepta o firma pe camera. Puteti sa nu va dati acordul daca asta intrebati, dar se va obtine in instanta daca nu aveti motiv sa nu va dati acordul. Motiv nu poate fi ca va fi zgomot. Ca nu stiti daca va fi sau nu.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Va puteti alege sediul social al firmei intr-un apartament(sau o camera din apartament), de asemenea va este necesar si acordul vecinilor/asociatiei de proporietari in momentul in care veti merge pentru inregistrare la ONRC. Ulterior veti infiinta un punct de lucru unde sa va desfasurati activitatea propriu-zisa.
Succes!
punctul de lucru poate fi in acelasi apartament?!sau camera cu sediul firmei?!
Da, poate fi!
Daca la parterul blocului (apartament) veti avea chioscul, atunci veti declara de la infiintare sediul cu activitate; nu mai e nevoie sa mergeti ulterior pentru infiintarea punctului de lucru.