avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate nikylovesme

Activitate nikylovesme

Buna Ziua,

Vroiam sa va intreb in ce conditii si ce interval de timp mi se poate bloca contul pentru neplata tva. Am de plata aproximativ 26.000 RON fiind scadenti la 25 februarie 2013 din care am achitat 15.000 RON. Cineva imi spunea ca daca depun cate 1000-2000 RON saptamanal nu risc sa-mi blocheze contul. Nu as vrea sa-l achit pe tot pentru ca intentionez sa achizitionez un autoturism de la care o dedus tvaul aproximativ 8000RON. Este ok sa platesc asa cate 1000 RON saptamanal?

Multumesc anticipat
Deci TVA-ul se deduce intergral daca masina este destinata directorului de vanzari:
b) vehiculele utilizate de agenţii de vânzări şi de achiziţii;

Intrebarea mea este daca sunt nevoit sa platesc TVA-ul la inmatriculare si se deduce pe urma sau pot sa inmatriculez masina si fara sa mai platesc TVA si sa nu mai deduc.
Buna Ziua,

Am o nelamurire. De curant m-am inregistrat pe un site de licitatii autoturisme din Belgia ca persoana juridica platitoare de TVA si inscrisa in ROI. Acolo am posibilitatea de achizitiona autoturismele fara TVA. Nelamurirea mea este in tara daca o inmatriculez pe firma trebuie sa achit TVA-ul? Sau doar cand o sa o vand mai departe catre o persoana fizia platesc TVA? Am vazut la cineva care achizitioneaza masini din Belgia si le vinde in tara insa face o factura de pe firma cu care a achizitionat masina pe persoana fizia si pune acelasi pret specificand ca include tva. Cum este posibil asa ceva?

O zi buna.
Buna Ziua,

De cateva luni am devenit platitor de TVA si platesc foarte mult tva. Ce posibilitati am sa mai scad sau deduc din TVA? Ce facturi pot sa bag in firma insa fara sa-mi creeze probleme? Va rog mult sa ma ajutati. Am o contabila care este foarte corecta si nu prea stie trucurile astea. Daca inmatriculez masina pe firma pot sa bag bonuri de benzina si sa-mi mai scada tvaul?

Multumesc frumos.
Buna Ziua,

Detin un magazin online si fac achizitii intracomunitare din Italia si Germania. Firma este infiintata in 2011 neplatitoare de TVA. As vrea sa stiu cat timp pot sta asa ca neplatitor de TVA fara sa ma inscriu in registrul intracomunitar. Este mult mai convenabil pentru mine sa raman asa pentru ca platesc TVA italian 21% la achizitie si 19% pt Germania. Anul acesta am achizitii de aproximativ 20.000 Euro insa nici o factura nu depaseste 1000 Euro. Fac achizitii de aproximativ 3-4 mii euro lunar. Eu stiam ca daca nu depasesc 105 milioane lei vechi facturi emise pot sta asa fara probleme. Sau se aplica suma aceea de 30.000 Euro pe an? Va multumesc anticipat.
Multumesc pentru raspuns. Pai sa o luam cu inceputul. Firma mea este macrointreprindere neplatitoare de tva deocamdata. Am facut deja un import de la furnizorul meu din Italia. Am platit TVA 21% acolo. Urmeaza sa livrez produsele prin Curier. Presupun ca nu se mai aplica niciun TVA la noi in tara din moment ce am platit acolo la achizitionare si in tara sunt declarat neplatitor de TVA. Ce bilant trebuie facut la sfarsitul lunii sau ce trebuie sa fac cu facturile ? Daca se ofera cineva sa-mi ofere servicii de contabilitate contra cost evident astept oferte.

Multumesc
Am declarat firma macrointreprindere. Ideea e ca nu prea stiu ce trebuie sa fac adica ce implica evidenta contabila. Daca ma-ti putea ajuta cu un link ceva unde as putea sa ma documentez as fi foarte recunoscator. Multumesc anticipat
Buna Ziua,

Am o firma nou infiinta pentru un magazin online. Acum firma este neplatitoare de TVA si vreau sa incep activiatea asa pana o sa se miste treaba. Vreau sa stiu daca am nevoie neaparat de contabil sau pot eu sa fac bilantul? Am terminat fac management marketing si pe diploma scrie economist. Trebuie sa fiu expert contabil ca sa pot face singur tot ce tine de contabilitate? Si mai am o intrebare, trebuie neaparat sa am minim un angajat?

Multumesc