avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate vmkriss

Activitate vmkriss

Moderator
Pot incheia un contract civil de prestari servicii cu o persoana fizica (ce nu are PFA ) pentru prestarea unui serviciu ocazional? Ce sume se retin si ce implica ?
Buna ziua,
Am observat ca pe siteul environ (electrice) s-a mai adaugat un buton raportare afm. CE se stie de aceasta problema? De cand trebuia facuta aceasta raportare , eu am sesizat butonul de ieri.
Astept raspuns. VA multumesc
Va multumesc. O sa incerc sa vb cu matusa .
Buna ziua,
eu cu mama mea avem un contract de intretinere viagera facut cu matusa din partea mamei. Mama mea s-a imbolnavit, iar eu lucrez, nu are cine sa i acorde batranei micul dejun si pranzul. (Seara ajung eu la ea dupa ce ies de la serviciu). As putea sa o duc la un azil avand acest contract?
Buna ziua,
Care sunt pasi pentru custodie copil in cazul parintilor necasatoriti, care locuiesc in tari diferite? Copilul este impreuna cu mama in Italia ,iar tatal in Romania.Nu si permit sa vina in tara doar pentru acte.Se poate prin intermediul ambasadei?Ce trebuie sa faca mama in Italia, unde trebuie sa se adreseze? De ce acte au nevoie? Copilul are 9 ani si de un an este in Italia, ar dori ca vacantele sa si le petreaca si alaturi de tatal sau, dar ii este teama ca nu o va mai lasa sa plece inapoi. Cel mai sigur este custodia. Va rog ajutati ma pentru a sti unde sa ma adresez prima oara.Va multumesc!
Daca o salariata face cerere cu reducerea programului de munca la 6 ore pe zi si alatura scrisoarea medicala data de medicul ginecologic, m-ai are nevoie de la medicul de familie de ceva? ii mai trebuie si concediu medical ? sau va fii pontata 6 ore /zi si la rubrica program redus maternitate vor fi trecute cele 2 ore /zi ? si pot sa folosesc aceasta scrisoare medicala pana la intrarea in concediu de maternitate ea fiind in 3 luni?
Răspuns la discuția spor conditii grele
si trebuie depus ceva la itm ca lucrez si in conditii grele uneori?
Răspuns la discuția spor conditii grele
Este trecut in contract ,sporuri conditii grele -25% dupa pontaj, adica o luna poate fi sau nu, si suma difera luna de luna.Cum se procedeaza in cazul asta?
Am conditii grele dupa pontaj (depinde de lucrarea care o face)in contractul de munca individual la rubrica salariul (alte elemente constitutive). Eu in revisal nu am inregistrat conditii grele pentru ca este ocazional, iar in contractul de munca individual la rubrica conditii de munca apare in conditii normale. Trebuia sa ma inregistrez si la itm pentru conditii grele fiind dupa pontaj?