avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate florina-valter

Activitate florina-valter

kaleh a scris:

Nu stiu in ce masura ai sa vezi ceva de la statul roman. Atunci - si absolut normal la noi in Carpati - si acum, statul are niste dureri cumplite in dos cind vine vorba de cetatenii lui.
Au vindut atunci oameni absolut nevinovati si nu vad de ce le-ar apara acum interesele. Acum nu-i vind, doar sunt alungati in lumea mare...
Si mama mea a fost deportata (citez dintr-un act oficial al Consiliului Securitatii Statului :"a fost in URSS la munca de reconstructie de la 1 ianuarie 1945, pina la 25 aprilie 1947"). In afara de considerarea vechimii (an la an, desi a lucrat in subteran, in conditii inumane, la Donbas si nu mai stiu pe unde...), a primit de la comunisti praful adunat pe toba fanfarei militare...
In schimb:
Matusa mea, sora mamei, fosta si ea "minerita" in URSS, a primit de la statul german despagubiri. Acum traieste in Germania, si are pe linga pensie (mica, echivalata la pensia din Romania, adica pensia in lei transformata in euro) un ajutor lunar de citeva sute de euro, asistenta medicala gratuita, etc...
Mama mea nu mai traieste, a murit exact din cauza vietii din lagar. Va doresc noroc, dar mai bine incercati la statul german, care mai nou plateste despagubiri aici, in loc de a lua oameni batrini si neputinciosi in grija. Cum SRI este fecioara neprihanita a Securitatii, solicitati acolo o adeverinta precum ca tata a fost in Gulag... Cartile postale trimise de tata sunt o noutate pentru mine, dar nu va bazati ABSOLUT DE LOC pe ele, miros a libertate si colaborare cu marea noastra prietena de la rasarit...



In primul rand mi-as permite sa spun ca nu i-au vandut,ci i-au facut cadou.Am citit destul de mult in Arhivele Nationale despre deportarea in URSS si pot sa va spun ca aceasta este rezultatul unei mari confuzii de interpretare a art.2 si 15 din Conventia de Armistitiu.
Persoanele de etnie germana nu faceau obiectul Conventiei de Armistitiu.Romania s-a obligat sa lichideze organizatiile de tip fascist si nu sa scoata etniicii germani noaptea din case.In lagarul de la Targu Jiu au fost internati si copii minori de doar cativa ani,care au fost despartiti de parinti.Angajatii de la Fabrica din Ucea,la fel nu erau o organizatie fascista etc.
Am lecturat textelemai multor Ordine Secrete de la sfarsitul anului 1944 care au pregatit aceste arestari iegale.
O sa incerc sa le postez in cel mai scurt timp pentru ca acum nu pot,fiind obligata sa indic si sursa de informare adica Arhivele Nationale,fondul documentar si numarul de dosar etc.

In Conventia de Armistitiu este mentionata doar suma care constituia datoria de razboi a Romaniei,adica 300 de milioane de doari si nu se arata ca va fi platita si prin munca etnicilor germani.
Ca urmare a infintarii Comisiei Aliate de Control au fost supravegheate transporturile de produse in URSS pana la intervenitrea Tratatului de pace.
Aici istoricii ma pot contrazice daca gresesc.

Sintagma "munca de reconstructie" este o introdusa la mult timp dupa arestarile ilegale.In Ordinele Sigurantei se folosesc termenii neclari:internati,etnici,colectati.

Acele Adeverinte tipizate ale Consiliului Securitatii Statului au fost emise pentru a fi reconstituita vechimea in munca,si oricum Securitatea nu era infiintata in 1945.Poate ca au preluat niste tabele/evidente sau au fost urmariti dupa ce au venit inapoi.


Problema care se pune astazi este ca statul sa raspunda fata de arestarile ilegale dispuse asupra etnicilor germani si singurul in masura sa plateasca este Ministerul de Finante.

Cum textul Legii 221/2009 nu este car in privinta masurilor ilegale dintre 23 august 1944-06 martie 1945,tragerea la raspundere a statului roman se poate face in baza dispozitiilor dreptului comun.



Răspuns la discuția despagubiri deportare in URSS
Da,poate beneficia de despagubiri civile,dar nu in temeiul legii 221/2009.
Cu privire la dreptul de a solicita despagubiri,de catre cei arestati in ianuarie 1945-nu este aplicabila legea nr.221/2009.Aceasta se referea la arestari sau alte masuri adeministrative aplicate numai dupa 6 martie 1945.
Este adevarat ca unele dispozitii ale acestei legi au fost declarate neconstitutionale.
Pentru situatia dvs. modul de tragere la raspundere a statului este altul si nu este afectat in nici un fel de stadiul actual al legii 221/2009.
Cele doua cati postale despre care spuneti,sunt cumva transmise prin bunavointa Crucii Rosii?
Am citit intrebarea dumneavoastra,azi 11 octombrie 2011.Inteleg ca tatal dumneavoastra are mai multe de 90 de ani.In prezent ma ocup de cazul bunicului meu,arestat si el in ianuarie 1945.Aratati ca tatal dvs.a fost arestat la 01 ianuarie 1945.Din verificarile mele,arestarile s-au efectuat in urma unui ordin telefonic al fostei Sigurante,dat la ora 21,30 in seara de 10 ianuarie.Dar aceasta este mai putin important.
In cazul in care nu ati inceput un demers legal,va pot consilia.Totusi,ma puteti ajuta si dumneavoastra cu date pe care le cunoaste tatal,fiind la aceasta data unul dintre putinii supravietuitori.