avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1080 soluții astăzi
Forum Activitate anamariabusueoc

Activitate anamariabusueoc

Discuție fisa lchidare
Buna ziua

Situatia mea este urmatoarea. S-a incheiat perioada de preaviz pentru concediere conform articolului 65 al1. 15 zile din aceste 20 au fost pentru luna septembrie. s-a facut plata salariului pentru aceste zile. Pentru restul de 5 zile cand ar trebui sa se faca plata? Nota de lichidare nu am primit. Data platii salariilor in institutie este cea de 7 a lunii. E posibil sa trebuiasca sa astept pana luna viitoare acesti bani? sau exista un termen in acest sens?
Răspuns la discuția decizie de concediere
m-am exprimat incoerent
situatia e asa
eu aveam in institutie functia de reprezentant comercial (am fost angajata pe postul de consilier showroom si ulterior am schimbat postul cu cel de Account Manager)
In 11.09.20011 s-a incheiat CIC
cu o saptamana inainte au scos la concurs postul de Consilier de showroom, am aplicat la anuntul postat pe internet.
Am discutat cu directorul filialei si mi-a spus ca e o greseala si ca postul il voi ocupa de fapt eu. De la Resuirse Umane mi s-a confirmat ca postul exista in institutie, ca care este salariul si obligatiile pe care le-as avea. Totul depindea de aprobarea directorului meu de filiala si a directorului regional.
In data de 12 cand a trebuit sa ma reintorc la locul de munca mi s-a spus ca postul de reprezentant comercial a fost desfiintat si ca altceva nu au sa imi ofere. Ca anuntul pentru job era o greseala.
Dupa cum vad eu situatia e vorba de o incurcatura in termeni. posturile de consilier de showroom si cel de account mannager sunt inregistrate in cartea de munca pe functia de reprezentant comercial. In conditiile in care acest post de reprezentant comercial a fost desfiintat nu e normal sa fie desfiintate si titulaturile de Consilier showroom si cea de account mannager?
Ei mi-au spus ca au desfiintat doar postul meu. Ca cel de Consilier de showroom exista, dar nu le e lor rentabil.


Răspuns la discuția Concediu prenatal si postnatal
ai intrat automat in post natal. nu e nevoie sa faci nici o cerere in acest sens. Dupa 45 de zile poti sa soliciti angajatorului actele pentru concediul de ingrijire copil pana la 1 sau doi ani. Bineinteles atunci ai nevoie de acte doveditoare ca ai nascut pe data de 2 .
Buna ziua
va rog sa ma lamurini intr/o problema . eu am iesit din perioada de concediu de crestere copil in data de 12.09. 2011. intre timp angajatorul a desfiintat postul meu. in aceeasi zi am primit decizia de concediere de la angajator. in ea este trecut gresit numarul de contract de munca induvidual si nu este trecut nici un loc de munca alternativ (desi el exista, am discutat despre acel post si mi s=a spus ba ca nu accepta sa mai lucreze cu femei , ba ca acel post nu este rentabil).
am sanse sa castig in instanta?
|despre contractele colective de munca ce puteti sa imi spuneti?
mai sunt valabile?