Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie de concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie de concediere

Buna ziua
va rog sa ma lamurini intr/o problema . eu am iesit din perioada de concediu de crestere copil in data de 12.09. 2011. intre timp angajatorul a desfiintat postul meu. in aceeasi zi am primit decizia de concediere de la angajator. in ea este trecut gresit numarul de contract de munca induvidual si nu este trecut nici un loc de munca alternativ (desi el exista, am discutat despre acel post si mi s=a spus ba ca nu accepta sa mai lucreze cu femei , ba ca acel post nu este rentabil).
am sanse sa castig in instanta?
|despre contractele colective de munca ce puteti sa imi spuneti?
mai sunt valabile?
Buna ziu,
o mica nedumerire am: ''in ce sens ati iesit...din concediu...''???
Nu exista coerenta in exprimare....oripoae nu am inteles eu....
Va referiti poate ca , ati terminat perioada de concedu si ati revenit la munca, iar in aceiasi zi vi s-a desfiintat postul....
Daca este asa, si din cate am mai inteles eu, sunt nerespectate de catre angajator anumite proceduri, iar in decizie apar erori menite sa atraga nulitatea...ar fi de indicat sa va adresati instntei de judecata, sectia conflicte de munca,...atentie doar dupa ce va trece cel putin 20 de zile de la data comunicarii, dar nu mai tarziu de 45 deoarece riscati sa fiti decazuta din drept. si sa vi se respinga cererea ca prematura ori ca tardiva...(functie de celedoua termene, de care vorbeam)
Apelati la un avocat si cereti reintegrarea in functia detinuta anterior si plata salariilor din urma....
Cu stima
anamariabusueoc a scris:

Buna ziua
va rog sa ma lamurini intr/o problema . eu am iesit din perioada de concediu de crestere copil in data de 12.09. 2011. intre timp angajatorul a desfiintat postul meu. in aceeasi zi am primit decizia de concediere de la angajator. in ea este trecut gresit numarul de contract de munca induvidual si nu este trecut nici un loc de munca alternativ (desi el exista, am discutat despre acel post si mi s=a spus ba ca nu accepta sa mai lucreze cu femei , ba ca acel post nu este rentabil).
am sanse sa castig in instanta?
|despre contractele colective de munca ce puteti sa imi spuneti?
mai sunt valabile?

1. Art. 65 C.mun. nu reglementează în sarcina angajatorului obligaţiile de diligenţă de a oferi salariatului care urmează a fi concediat un alt loc de muncă vacant.

2. Eroarea cu privire la numarul c.i.m. nu este de matra sa determine nulitatea deciziei de concediere.

3. De la 01.01.2011, nu mai avem CCMN , ci doar ccm la nivel de unitate sau la nivel de ramura de activitate in vigoare.

4. Instanţa judecătorească sesizată de salariat poate să verifice numai daca desfiinţarea locului de muncă este efectivă şi are la baza o cauză reală şi serioasă.

m-am exprimat incoerent
situatia e asa
eu aveam in institutie functia de reprezentant comercial (am fost angajata pe postul de consilier showroom si ulterior am schimbat postul cu cel de Account Manager)
In 11.09.20011 s-a incheiat CIC
cu o saptamana inainte au scos la concurs postul de Consilier de showroom, am aplicat la anuntul postat pe internet.
Am discutat cu directorul filialei si mi-a spus ca e o greseala si ca postul il voi ocupa de fapt eu. De la Resuirse Umane mi s-a confirmat ca postul exista in institutie, ca care este salariul si obligatiile pe care le-as avea. Totul depindea de aprobarea directorului meu de filiala si a directorului regional.
In data de 12 cand a trebuit sa ma reintorc la locul de munca mi s-a spus ca postul de reprezentant comercial a fost desfiintat si ca altceva nu au sa imi ofere. Ca anuntul pentru job era o greseala.
Dupa cum vad eu situatia e vorba de o incurcatura in termeni. posturile de consilier de showroom si cel de account mannager sunt inregistrate in cartea de munca pe functia de reprezentant comercial. In conditiile in care acest post de reprezentant comercial a fost desfiintat nu e normal sa fie desfiintate si titulaturile de Consilier showroom si cea de account mannager?
Ei mi-au spus ca au desfiintat doar postul meu. Ca cel de Consilier de showroom exista, dar nu le e lor rentabil.