Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal si postnatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal si postnatal

In data de 13 septembrie am intrat in concediu prenatal(eram insarcinata in 9luni) iar in data de 2octombrie am nascut.Intre timp solicitasem de la medicul de familie,mai precis din data de 1 continuarea concediului medical.Se considera ca din 2octombrie am intrat automat in postnatal automat nu-i asa?Eu as dori sa intru din 2.10.2011 in postnatalul obligatoriu de 42 de zile ptr a beneficia mai repede de indemnizatia de crestere a copilului dat fiind ca, contractul cu angajatorul nu ofera avantaje financiare mari ptr prenatal si postnatal.Trebuie sa anunt in scris angajatorul despre acest postnatal?Cum se procedeaza?Trebuie trimise o serie de acte angajatorului in acest sens?
ai intrat automat in post natal. nu e nevoie sa faci nici o cerere in acest sens. Dupa 45 de zile poti sa soliciti angajatorului actele pentru concediul de ingrijire copil pana la 1 sau doi ani. Bineinteles atunci ai nevoie de acte doveditoare ca ai nascut pe data de 2 .