Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... renuntare la postnatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

renuntare la postnatal

Este posibila renuntarea de catre o salariata care a nascut , la concediul postnatal si intrarea direct in ingrijire copil in varsta de pana la 2 ani? Este cazul unei salariate cu c.i.m. partial si care este in avantaj din punct de vedere financiar daca primeste indemnizatie de ingrijire copil in locul celei de maternitate. Multumim!
Trebuie sa luati minim 42 zile concediu postnatal.
Legea va obliga la un minimum de 42 de zile de concediu postanatal, din pacate; dar dupa cum stiti, unele legi desi sunt facute de oameni, nu sunt facute ptr. oameni.
avocat Cristina Popescu
Multumesc f.mult pentru raspunsurile Dvs!
Revin totusi cu inca o intrebare: daca nu si-a luat nici concediul prenatal, este obligata sa-l ia si pe acesta dupa nastere sau doar cele 42 zile de postnatal?
doar pe cel post natal este obligatoriu sa fie luat inainte de cel pt cresterea copilului