avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate kogito

Activitate kogito

Buna ziua.
Fratele bunicului meu a trait in Michigan. In 1949 a semnat un act prin care lasa averea din Romania bunicului meu. Actul original s-a "pierdut", si acum noi avem doar o copie modificata a actului original, copie care ne-ar exclude din testament. Cum as putea obtine de la notariatul din Michigan o copie a actului original? Multumesac mult.
Buna ziua. Am 55 de ani si sunt in pensie de boala. Casa parinteasca, situata intr-un sat, nu mai este locuita de mai bine de 25 de ani, de cand ne-au murit parintii (suntem 3 frati). Unul dintre frati locuieste in satul respectiv si a platit impozitul pentru casa parinteasca tot timpul, fara ca noi, ceilalti 2, sa contribuim cu ceva. Asta nu pentru ca nu ne-ar fi interesat, ci pentru ca el era acolo, iar suma era nesemnificativa. Exista vreo anumita "lege" (poate-i zice altfel, nu cunosc exprimarea) care sa-l favorizeze pe el in cazul in care am vrea sa impartim averea ramasa? Casa nu a fost ingrijita/intretinuta de nimeni. Care ar fi procedurile care ar trebui urmate in cazul in care ar exista neintelegeri privind consensul de a vinde casa sau de a-i despagubi pe ceilalti etc? Multumesc mult.
Buna ziua.
Sunt pensionar. Din ianuarie 2011, am 720 de lei pensie. Anul trecut eram sub 700 lei. Azi am inteles de la medicul de familie ca am de plata aproximativ 800 de lei, pe motiv ca retetele mi-au fost compensate 90%, desi trebuiau compensate mai putin (potrivit cu plafonul peste 700 lei). Intreb: de ce trebuie sa platesc eu suma asta, intrucat nimeni nu mi-a zis (pana azi) de plafoane, de compensari... nu am fost intrebat ce pensie am, nici nu mi s-a cerut vreun cupon de pensie. Nu cumva plata revine medicului, care a facut eroarea de a completa retete compensate la un alt plafon decat cel in care ma incadram? Multumesc mult anticipat. Cu stima.