avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1732 soluții astăzi
Forum Activitate ramona1978

Activitate ramona1978

Răspuns la discuția Dovada versus act de proprietate
In iunie 1992 bunicul meu a dobandit o bucata de teren de la o persoana pentru diversele munci prestate la casa acesteia, facandu-se o dovada de mana inregistrata si certtificata la primarie. Pe toata aceasta perioada si pana in prezent bunicul a platit impozitul la acest teren. nu sa mai incheiat alt act deoarece persoana care ne-a vandut terenul a decedat, insa acum ne-am trezit pe cap cu una dintre nepoate care a venit sa-si revendice terenul care il aveat trecut in drept de proprietate in urma partajului succesoral incheiat prin instanta de judecata.
Acum suntem in dilema nu stim cum sa procedam sa intram in posesia terenului, noi avand dovada de cumparare certificata si inregistrata, impozitul platit la zi si netulburarea de posesisie din anul 1992 pana in prezent. Mai mentionez ca socrii mei au mers la aceasta individa in acest an ca aceasta a inceput sai tulbure cerandu-le diverse sume de bani spunandu-le ca le vor face acte pe teren dar sa le mai dea si ei ceva bani o suma infirma inchindu-se cu aceasta individa o conventie prin care aceasta se obliga sa efectueze toate documetle specifice vanzarii, insa nici pana in prezent nu afacut nimic dar a venit sa ne spuna ca terenu respectiv il va vinde vecinilor.Nu stiu cum sa procedam .
Multumesc pentru sprijin.
martie 2012
Buna ziua,
O speta pe care nu o deslusesc si am nevoie de ajutor. In anul 1992 bunicul meu a cumparat o bucata de teren da la o persoana care actualmente este decedata intocmindu-se o dovada de mana cu semnaturi, și martori ulterior in aceeasi perioada fiind si timbrata prin notariat. aceasta bucata de teren repezinta contavaloarea unor munci prestate de familie la persoana care ne-a vandut-o. Din anul 1992 și pana in prezent nu am fost deranjati de nimneni folosind tereneul nemarginit insa acum unul din mostenitorii defunctei care si-a însușit terenul in urma partajului succesoral efectuat în anul 2003 dat printr-o sentinta civila. la dosarul de partaj sunt depuse diverse acte marturii ale unor martori care se certifca munca rudelor mele la acea casa și faptul ca le-a vandut acel teren in schimbul prestatiei,. fiind calculata și valoarea prestatiei. insa atunci nmu sa prea tinut cont de asa ceva . a fost cred o manareala de a mostenitoarei si a avocatei.
Doresc sa stiu ce trebuie sa fac pentru a intrain posesia acestui teren .
Multumesc
da, dar din partea mea ei doar au castigat ulterior in instanta si au cerut intoarcerea exzecutarii prin hotararea judecatoreasca care a ramas irevocabila fara drept recurs.
Ce trebuie sa fac pe mai departe?
ca banii nu ii dau inapoi, mai ales ca am doua sentinte civile definitive si irevocabile?
Astept raspuns urgent. Multumesc .
Buna ziua,
Am si o intrebare si solicit un raspuns urgent:
Am o sntinta judecatoreasca definitiva si irevocabila data de Curtea de Apel Craiova si o hotarare facuta devinitiva deJudecatoria Tg/Jiu, hotara care a pus/o in executare la un an dupa de ce am facut-o devinitiva, societatea cu care ma judec mi-a facut contestatie la executare. Pe perioada 2010 -2012 aceasta societate m-a chemat pe instanta de judecata punandu/si chiar si un expert contabil pentru calcularea sumei obtinute in urma executarii. La fiecare termen de judecata la Tribnalul Bucuresti mi s/a dat dreptate, inclusiv firma a recunoscut ca erau drepturile mele, chiar trebuia sa iau mai mult decat mi se daduse in urma executarii. Anul trecut in mai 2011 mi se da o sentinta prin care se respinge recursul societatii respective, se resping toate captele de cerere formulate de acesta si mi se da castig de cauza. Insa aceasta societate face recurs mai departe la Tribunalul Bucuresti depund motive de recurs suplimentare si ise da castig de cauza impunandu/se sa returnam totul inapoi fiindca noi nu avem nici un drept ne mai tinandu/se cont ca exista doua hotarari definitive si irevocabile in baza carora sa facut executarea.
Din motive de securitate nu dau numele firmei dar pot sa spun ca infleunta asupra deciziilor pentru aceasta societatea este firma de avocatura [Editat]. Oare este corect ce se intampla ?
In cazul unui incident cu un tip, din care persoana asa zisa victima care avusese cu o zi inainte alta altercatie acuza ca ar fi batut cu bestialitate dar de fapt nu este asa, ne ameninta si ne santajeaza apeland la starea noastra de spirit ca el are piciorul rupt in urma altercarii, ba ca si-a facut operatie la cap punandu-si niste placute, si mai mult are niste ligamente la picior ca sunt sucite, dar la dosar efectiv are ceva ce nu are legatura cu ceea ce are de fapt iar el umbla bine mersi prin localitatea unde sta fara carje si nu a stat nici in spital decat cateva ore pe urgenta fiind si in stare foarte avansata de ebrietate cand sa intamplat incidentul. Spuneti-mi cum sa procedam in acest caz? Un sfat venit si din alta parte ne va ajuta in rezolvarea acestuia. Va multumesc